Pozvánka na akciu
koniec stránky

... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ...

Štiavnické vrchy 2001: Banská Štiavnica

11. - 18. august 2001

štábna Felda (zelená - petrol): Ivan & Želwa & Martinka
Favorit (bordó): Paľo & Gabika & Ivanka & Barborka
Škoda 105S (biela): Henrik, LacoLight
Felda (tmavozelená metal.): Romano, LacoDark
Felda (tmavozelená metal. tmavá): Peter, Renáta
Nissan Micra (svetlozelený metal.): Diana
Fiat 126p (krásnočervený metal. s drevom): Jaro
supertýždeň so superpočasím, neustále veľmi teplo, občas polooblačno, ale bez dažďa, noci už boli chladné


kladivko a želiezko
mapa Štiavnice

Fotopríloha z 1. dňa

sobota - 11.8.2001

Szabóova skala, Vyhne, Kamenné more, Hodrušské a Evičkino j.
     O 12,00h., t. zn. načas, boli na mieste stretávky pod Szabóovou skalou iba osádky dvoch aut: Bátovci na čerstvo novej felde a Henrik. Ja s Renátou sme sa (na čerstvo zánovnej felde) zdržali cca 10 min. v Tescu - BB, Roman s tmavým Lacom dorazil cca po 1/2 hodine a Kočišovci čosi po 13,00h. Po úvodnom zvítaní sme vyrazili do obce Vyhne, kde sa nad obcou rozprestiera veľké ryolitové šutrovisko - Kamenné more. Trošku sme sa tam pomotali a hupky do krčmy, ochutnať pivko z najstaršieho slovenského pivovaru, založenom v r. 1473!!!
     Večer sa blížil a my sme sa začali venovať našej obľú-

benej činnosti - hľadaniu bivaku. Zastavili sme sa pri Hodrušskom jazere. Kemp bol dosť naplnený, bivak sme nenašli, ale natrafili sme aspoň na svetlého Laca, ktorý tu prechádzal voľne krajinou. Henrik tak dostal parťáka do auta. Prešli sme Štiavnicou a o 19,30h. sme zakotvili na trochu šikmej lúke pri Evičkinom jazere, netušiac, že je to najlepší bivak široko-ďaleko a ostaneme tu preto až do nasl. soboty. Večeriame, je chladno, pobiehame okolo už opustených táborákov a nad našimi hlavami prebieha jasná meteorická noc.


Fotopríloha z 2. dňa

nedeľa - 12.8.2001

Prehliadka Banskej Štiavnice 1
     Pripekajúce slnko nám nedovolí dlho ležať v spacákoch, raňajkujeme, kúpací fanatici skúšajú vodu v tajchu.
     O 10,05h. sa nám darí vyraziť autami do Banskej Štiavnice. Zastavujeme sa pri Banskom skanzene. Vstup dohaduje Ivan (boss akcie) na 15,45h., preto odchádzame do mesta (kto autom, kto peši). Je krásne (mesto) a chytá za srdcia aj tých, ktorí tu v živote neboli. Zrúcanín ubúda, ale je ich tu ešte dosť. Vežičky, tajomné uličky, schodíky, múriky a cestičky vinúce sa strmo do úbočí okolitých kopcov vytvárajú atmošku, ktorej musí podľahnúť každý človek (nie iba Roman). Navštívime Mineralogické múzeum so zbierkou minerálov z celého Rakúsko-Uhorska, obedujeme v Country clube a kým si os-

tatní prezerajú Starý zámok, ja s Renátou (musíme byť vždy extra) počúvame veľmi zaujímavý výklad starého pána v Kammerhofe.
     Všetci sa stretávame pred 16,00h. pred Banským skanzenom, fasujeme plášte, prilby a svetlá a absolvujeme okruh po štôlni Bartolomej s banskou technikou. O 17,30h. vystupujeme na povrch a vraciame sa na náš starý flek ku Evičkinému jazeru. Staviame si stany, večeriame a venujeme sa plávaniu a čĺnkovaniu.
     So západom slnka prišla kosa, sedíme pri táboráku, popíjame a sledujeme aktivity Perseidov (či čo nám to poletovalo nad hlavami). Okolo 21,00h. k nám dorazila Diana. Je nás čoraz viac (aj aut), čo robí z akcie Bigakciu.


Fotopríloha z 3. dňa

pondelok - 13.8.2001
Sitno, Počúvalské jazero
     Absolvovali sme chladnú noc a horúce ráno. Schladzujeme sa v tajchu, ale voda je chladná až príliš. Pondelok múzeám nepraje, preto sme si dnes takticky naplánovali Sitno. Balíme a balíme, ale nejako sa nedarí. A nakoniec ... Načo sa ponáhľať, veď je dovolenka.
     O 11,30h. sme v kempe pri Počúvalskom jazere. 150.-Sk za dvojicu, stan a auto je veľa a tak sme prišli na to, že nám vlastne pri "Evičke" nič nechýba. Vyrážame po lesnom chodníku a cez Tatársku lúku o 13,00h. zdolávame

v kompletnom zložení najvyšsí kopec Štiavnických vrchov - Sitno (1009m). Výhľad z rozhľadne nás stojí neuveriteľných 2.-Sk (!). Je síce opar, ale je pekný (výhľad).
     Vraciame sa dole k autám a zvyšok dňa trávime kúpaním, opaľovaním a debatovaním pri Počúvalskom jazere. O 17,10h. sadáme do aut a vraciame sa na naše táborisko pri Evičke. Znášame drevo, táborák horí dlho do noci. Zamračilo sa, nasleduje teplá noc.


Fotopríloha zo 4. dňa

utorok - 14.8.2001

Prehliadka Banskej Štiavnice 2
     Na dnešný deň sme si pripravili program s dorazením zvyšných múzeí v Štiavnici. Autá zaparkujeme pri Novom zámku - rakete (ako ho správne ktosi pripodobnil) s expozíciou protitureckých bojov. S Renátou pokračujeme okolo klopačky na Starý zámok, ostatní túžia po návšteve Kammerhofu (furt musia byť extra). O 13,30h. sa všetci stretávame v Country Clube pri guľkách a Šuby-Duby.

     Odvšadiaľ viditeľná Kalvária nás už od prvého dňa láka. Výstup je strmý, zničené kaplnky vyvolávajú smútok. Pohľad z vrcholu je nádherný, škoda, že Štiavnica je v protisvetle. Pri návrate prechádzame Botanickou záhradou v areáli stredných priemysloviek, zvedaví sme na veľkú sekvoju.
     Večer trávime na terase penziónu Matej a túlaním sa uličkami k autám.


Fotopríloha z 5. dňa

streda - 15.8.2001

Branno-športový deň, Sklené Teplice
     Noc i ráno boli veľmi teplé, Ivan preto operatívne vyhlásil branno-športový deň (tzv. guleválalny). Nikam sa nepôjde, celý deň je vyhradený na kúpanie, čĺnkovanie a ničnerobenie.
     My, čo takí nervóznejší (ja, Renáta, Diana a tmavý Laco), máme toho už o 11,00h. dosť a odchádzame autom na prieskum termálnych kúpeľov do Sklených Teplíc. Aj

tam sme sa síce iba kúpali, ale opaľovali sme sa v tieni stromov, čo sa na Evičke nedá. Voda bola horúca a mali sme výlet. Na večeru sme šli do Mateja, stretli sme sa tam s Romanom.
     Večer bol (ako vždy) táborák, robili sme plány na zajtra (a na Psie diery) a spať sa šlo dosť skoro.


Fotopríloha zo 6. dňa

štvrtok - 16.8.2001

Štangarígel, Svätý Anton, Kysihýbel
     Budíček od Ivana ráno o 7,00h. nepotešil a plánovaný odchod o 8,00h. aj tak nevyšiel. Stany sme neskladali, postrážia nám ich kolegovci z lúky a my sme odišli autami do Žibritova, odkiaľ sme sa v dvoch skupinách snažili trafiť (nedarilo sa) po zelenej značke na Štangarígel - bralko z päťbokých šutrov uprostred lesa.
     Zo Žibritova sme sa presunuli do Svätého Antona (či Antola). Naobedovali sme sa v hostinci a po príchode zvyšku partie zo stopovania po Štangarígli sme sa šli pokukať po zámku (á 60.-Sk). Celom pekný, aj keď vyzerá,

že odvtedy, ako odišiel posledný Coburg, nebola doň investovaná ani koruna.
     Po prehliadke zámockého parku, jazierka a akvaduktov sme zamierili ešte do arboréta v Kysihýbli. Videli sme ho iba spoza plota, ale prešli sme sa náučným chodníkom ku umelej jaskyni - kde bol kedysi ťažený ryolit. Prehliadkou jaskyne pri sviečkach sme ukončili dnešný program.
     Zvyšok večera sme opäť strávili na večere u Mateja a do nášho tábora pri Evičke sme sa vrátili až za tmy. O 23,00h. dorazil z Košíc k táboráku makač Jaro.


Fotopríloha zo 7. dňa

piatok - 17.8.2001

Počúvalské jazero, Brhlovce, Banská Štiavnica
     Ráno ma zastihlo pri kúpaní v tajchu. Dnes sme mali ísť do Brhloviec a na Čabraď. Šefo Ivan to trošku pozmenil a o 10,10h. sme sa stretli pri prachárni (zatvorené), odtiaľ sme pokračovali okolo Klingra k ústiam starých šácht a na Hornú Roveň. Zničená strojovňa ťažobnej veže nás znechutila natoľko, že sme sa väčšina rozhodli predsa len pre tie Brhlovce.
     Okolo 12,00h. sme zašli na Počúvalské jazero. Kúpať a opaľovať sme sa vydržali do 14,30h. Potom sme cez Žemberovce dorazili konečne do Brhloviec ku skalným domom. Pripomínalo to Rumunsko - múzeum zatvorené.

Stretli sme tu Kočišovcov, nafotili čo sa dalo a o 16,00h. sme boli opäť v Štiavnici. Prechádzky, posledné nestihnuté foto a stretnutie opäť u Mateja. Rozlúčka s Henrikom odíďuvším za rodinou do Zl. Moraviec a návšteva zničeného židovského cintorína.
     Posedenie v čajovni pod Klopačkou bolo celkom zábavné. Asi 1h. sme čakali na čaj (vraj veľa ľudí!!!), až sme si ho začali krátiť kartami. Kým sme potom dohrali (Diana sa stala jediným a absolútnym víťazom), bolo skoro 22,00h. Štiavnica bola pekne vysvietená. Bol to pekný večer na rozlúčku. Záverečný táborák.


Fotopríloha z 8. dňa

sobota - 18.8.2001

Ródeo na Muráni
     A je tu sobota. To nám to nejako rýchlo ubehlo. Asi preto, lebo nám tu bolo každému veľmi príjemne. Napriek teplu, som nejaký nachladený a kýcham ostošesť. Balíme, v meste robíme posledné nákupy a o 11,05h. vyrážame. Smer Muráň. Rodeo.
     O 13,15h. sa všetci stretávame v Tisovci. Cez sedlo Dielik pokračujeme k Muránskej Zdychave, kde registru-

jeme množstvo ľudí a aut. Rodeo spočíva v súťažení cowboyov (-iek) v rôznych disciplínach ako: slalom na koni, zaháňanie kráv apod. Je to celkom zaujímavé, ale je strašne teplo, takže som celkom rád, že to celé pred 18,00h. končí.
      Rozlúčka s partiou, necelá hodinka cesty a som doma, v Poprade.


Napísal a nafotil: Peter

začiatok stránky