Pozvánka na akciu
koniec stránky

... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ...

Sázava 2001, 2. diel: Český Šternberk - Pikovice

14. júl - 19. júl 2001

štábna loď: Paľo & Barborka
loď 1: Gabika & Ivanka
loď 2:
Janči & Monika
loď 3:
Peter, Renka
1. a 2.deň - tropické teplá, 3.deň - poloblačno, 4.deň - zamračené, dážď, 5. a 6. deň - polooblačno, pekne


Logo z Havajovho trička

Fotopríloha z 1.dňa

sobota - 14.7.2001

príchod, Český Šternberk - Ledečko - Samopše

     Ešte v piatok, počas balenia, sa u mňa zastavili Kočišovci, ktorí sa odhodlali ísť na Sázavu autom. My, čo ostatní, ideme vlakom, preto o 19,10h. vítam u seba Havajovcov, ktorí došli z Hniezdneho a s ktorými o 21,45 prisadáme do rýchlika ku Renči. Kupé máme celé pre seba a tak v rámci možností sa snažíme vyspať. O 5,55h. nás víta Kolín a my máme 25 minút na kúpu lístkov a premiestnenie sa s našimi "zavadzadlami" do "Anče" nasmerovanej do Ledečka. V Ledečku si prestupovanie zopakujeme a presne o 8,00h. vystupujeme v Českom Šternberku, zast.
     Presne tu sme pred 3. rokmi ukončili 1. etapu splavu. Sázava, krásne počasie, krásny zámok a vysmiati Kočišovci nás vítajú. Rozdávajú sa tričká s logom Sázava 2001 a program je nasledovný: kto nebol na zámku, tj. Re-

nča, Monika a Barborka idú na zámok, ostatní ostávajú raňajkovať a fúkať lode. Dohodli sme sa, že našu batožinu necháme v paľovom aute a Paľo pre neho večer príde. O 11,00h. odrážame od brehu a hneď prvý jez obchádzame po brehu sprava. Je super počasie, pádlujeme pomedzi kačičky a prekonávame ďalšie jezy. Po vode sa dostávame naspäť do Ledečka, pádlujeme dlhým meandrom a o 17,15h. pristávame v campe pri obci Samopše. Paľo odchádza na vlak a vracia sa s autom o 19,10h. Večeriame, staviame stany (á 40.-Kč), hľadáme kľúčik od auta a večer zakončujeme pri pive.

splavené: 15,3km


Fotopríloha z 2.dňa

nedeľa - 15.7.2001

Samopše - Sázava - RA Vaníček

     Noc bola teplá, vstávame o 8,00h. Raňajkujeme, balíme a o 10,55h. vyrážame. Dnes už nie je tak slnečno, ako včera, sem-tam sa zjavujú mráčky. Pádlujeme a o 12,45h. pristávame pred jezom v Sázave. Dávame si obed: pivo, klobása, pivo, utopenec, …, vládne tu pohoda a je tu veľa vodákov. Jez splavujeme všetci priepusťou a pádlujeme veselo ďalej, míňajúc občasné perejky. Pri žel. stanici Samechov Paľo s Barborkou vystupuje (vracajú sa pre auto), my berieme jeho "šíf" do vleku a o 17,30h. pristávame na lúke pri RA Vaníček.
     S Havajom ideme na pivo a zistiť ceny (osoba 25.-Kč, stan 40.-Kč). Paľo prichádza dosť neskoro a my sadáme opäť do lodí a snažíme sa nájsť nejaký bivak. Nedarí sa,

komáre nás sajú ako divé a my sa vraciame k RA Vaníček späť. Paľko zistil, že ubytovanie je tu lacné (osoba 25.-Kč, stan 40.-Kč), takže konečne staviame stany. Varíme večeru, spršíme sa v teplej vode, potom krčma a Havaj robí táborák (kvôli živánskej a komárom).
     Neradostne pozorujeme oblohu, od západu sa blíži búrka. Ukladáme sa spať, keď začínajú padať prvé kvapky a potom sa rozpútava peklo. Skoro dve hodiny sa v kuse blýska, "hromy divo bijú" (aj keď Tatry sú ďaleko) a leje až do rána.

splavené: 14,6km


Fotopríloha z 3.dňa

pondelok - 16.7.2001
RA Vaníček - Chocerady - Senohraby - Čerčany

     Ráno ešte drobne popŕcha a po tej nočnej plieskanici sme (relat.) suchí. Darmo - dobré stany! Vstávame o 8,30h. a raňajkujeme "U Vaníčka" v krčme (52.- Kč, aj s malým pivom). Vonku stále "mží", napriek tomu balíme a odrážame od brehu o 11,40h. Paľko odchádza autom do Choceradov, necháva ho pri stanici a čaká nás na moste.
     V Choceradoch dopĺňame zásoby potravín, obe-dujeme a pokračujeme v plavbe. Je zamračené a aj sa ochladilo, preto máme už na sebe silonové komplety a pršiplášte sú tiež poruke. Voda je napriek tomu teplá ako v Complexul Termal Roman. Míňame zopár jezov a na 40,8 km križujeme diaľnicu D1: Praha - Břno. No a pri Senohraboch prišli k slovu aj pršáky, čakáme pod stromami a keď dážď poľaví, pádlujeme až do Čerčan (17,05h.), kde hneď pri brehu sa ubytovávame v pi-pi-pio-

nierskych búdkach.
     Teplo, ticho, sucho, ... dokonca niektorí fanatici sa sprchujú. Paľo prichádza s autom o 18,15h., tak si môžeme v suchu navariť a ... hupky do krčmy - Paluba. V TV správy o počasí neveštia nič dobré, preto sme sa dohodli, že zajtrajší deň vypúšťame a pôjdeme sa pozrieť na Konopište, v stredu (keď má byť ešte celkom prijateľne) sa pokúsime doraziť perejnatý úsek z Týnca n. S. a neskôr, keď sa už má počasie načisto pokaziť, budeme už v Prahe (alebo inde). Pivko, tlačenka a vľúdny personál "Paluby" pomohli udržať dobrú atmošku v mančafte, spať ideme o 22,00h.

splavené: 12,5km


Fotopríloha zo 4.dňa

utorok - 17.7.2001

Benešov, Konopište, Týnec nad Sázavou

     Ráno je zamračené, ale neprší. Raňajkujeme, balíme lode a nakladáme do auta. Všetci okrem Paľa, ktorý ide autom, ideme na stanicu a čakáme na vlak do Benešova (11,10h.).
     V Benešove prestupujeme na autobus (12,00h.) do Konopišťa. Pri zámku a v jeho okolí bolo veľmi veľa ľudí, lístky na jeho prehliadku (á 70.- Kč) sme dostali na 13,30h. (trasa II.), resp. 13,40h. (trasa I.), takže sme mali dosť času na prezeranie okolia, parkov so sochami, živých dravých vtákov, medveďa v dupäti a obchodíkov so suvenírmi. Interiéry zámku sú nádherné (prehliadka trvala asi 1 hod.), s množstvom loveckých trofejí Ferdinanda d'Este i pôvodným zariadením priestorov. Bol to zážitok.

     Do Benešova sme sa vrátili pešo, cez park - cca 3 km a autobusom o 15,35h. (Paľo autom) sme dorazili na stanicu do Týnca n. Sázavou. Tu sme navštívili špecializovanú predajňu vodáckeho materiálu BISPORT. Zopár ľudí tu nechalo zopár svojich peniažkov (vodné vaky a pod.) a vedľa v campe (osoba - 20 Kč, stan - 20 Kč) sme si postavili stany. Stálo tu už viac stanov a k pohode prispelo i vykúkajúce slniečko. Večera, táborák, krčma a kecanie pri ohni do 23,00h. a tešiac sa na zajtrajšie perejky ideme spať.

splavené: 0km


Fotopríloha z 5.dňa

streda - 18.7.2001

Týnec nad Sázavou - Pikovice

     Prežili sme doteraz asi najchladnejšiu noc a ráno nás nevíta slniečko (podľa predpovede), ale hmla!!! Raňajkujeme, balíme a fúkame lode a okolo 9,30h. hmla mizne a slniečko začína naozaj pripekať. Dnes nás čaká náročný deň s viacerými úsekmi ww II a 9-mi (!!) jezmi, takže sme v napätom očakávaní. O 11,10h. vyrážame.
     Po dvoch jezoch musíme v Káňove preniesť lode z koryta Sázavy (málo vody) do náhonu elektrárne a späť sa vraciame až pred jezom Pěnkava, pod ktorým už začínajú pereje. Úseky perejí nasledujú jeden za druhým a je to paráda, tiež zopár jezov sa nám podarilo prejsť priamo priepusťami, takže plavba je zaujímavá, netreba pádlovať a všetci sú nadšení.
     O 14,15h. sa zastavujeme na utopenca s pivom v krčme v Kamennom Přívoze. Je tu veľa veľa lodí a musíme dokonca čakať. Nás čakajú posledné 3 jezy. Nie

sú s nimi problémy, perejky sú tiež príjemné, uviazli sme možno iba 1-2 krát. Super! Posledný jez v Žampachu sa rekonštruuje, pri prekonávaní perejí sledujeme okolie preplnené chatami (ale je veľmi čisté). 3,5 km pred sútokom s Vltavou pereje končia a pristávame na brehu v campe Pikovice (16,15h.).
     Paľo odchádza pre auto. Dlho naňho čakáme a medzitým sa spustil dážď. Paľo prichádza až o 19,30h., staviame rýchlo stany, Kočišovci naopak - rýchlo balia, lúčime sa a odchádzajú ku známym do Kolína. Kvôli dažďu varíme večeru v stane, i krčma dnes odpadla. S Renčou hráme karty, až kým nevypálime všetky baterky na svietenie.

splavené: 16,5km


Fotopríloha zo 6.dňa

štvrtok - 19.7.2001

Praha, odjazd domov

     Havajovci išli spať včera veľmi skoro a dnes začal Janči buntošiť už o 6,00h. Neprší, je polooblačno, raňajkujeme a balíme na vlak. O 9,23h. nás "Anča" odváža cez Davle a o 10,05h. nás víta slnkomzaliata PRAHA. Lúčime sa s Havajovcami, ktorí pokračujú ďalej do Liberca a ostávame s Renčou sami. Kupujeme si lístky domov, batožina ide do úschovne a o 11,10h. vyrážame do mesta. Praha je krásna, krásna, krásna a za 7h. do odchodu nášho vlaku sme stihli obísť trasu:
Václavák (kníhkupectvo, lacná kniha), cez Mústek na Staromestské nám., Týnsky chrám, Parížska ul., žid. cintorín, po Karlovom moste na Malú Stranu a späť (výstup na Starom. mostnú vežu), posedenie pri čaji v Dobrej čajo-

vni, TESCO na Spálenej (dážď), U Flekú (flekovská 13-ka), opäť Václavák a hl. nádražie.
     Navečerali sme sa v kiosku (Kung-Pao), vybrali sme si veci z úschovne a neuveriteľné: stihli sme sa načas dostať do vlaku! Predtým sa ma pokúsili ukrajinskí chmatáci okradnúť. Bacha na nich!!!
     O 19,18h. sme vyrazili na cestu domov, spočiatku cesta ubiehala rýchlo. Vlak bol dosť preplnený. Zdržanie na hranici spôsobilo, že do Popradu sme prišli o 4,50h.

splavené spolu: 58,9km


Napísal a nafotil: Peter

začiatok stránky