Ahoj makači a makačky!
koniec stránky

akcia:
Stratená 2001,
alebo:
za krásami Medvedej jaskyne
a Psích dier
Pamätáte sa, ako sme minulého roku pri hľadaní Medvedej jaskyne blúdili v zime
a silnom daždi po Zajfoch
a bez šance na úspech sme sa museli s dlhými nosmi vrátiť do Stratenej?
Tak tentoraz nám to už musí výjsť.

V tomto roku sme zatiaľ nekonečne aktívni, akcia strieda akciu
(a to ešte nie je všetkým dňom roku 2001 koniec)
a preto sa patrí leto aj náležite ukončiť.

Ako? A kde?


Účastníci báječného týždňa v Banskej Štiavnici už vedia,
že nadväzujem na obľúbenú každovečernú táborákovú tému:
"A kedy pôjdeme do tých Psích dier?"
Ten čas nadišiel.
Termín bol vybratý s ohľadom na školopovinnú mlaď, denné teploty
a dĺžku slnečného svitu. Verím, že všetkým záujemcom bude vyhovovať.

Termín:
30. august - 2. september 2001
Lokalita:
Náš basecamp bude, ako už býva dobrým zvykom pri podobných akciách, na základni speleoklubu Slovenský raj SSS - Spišská Nová Ves v Stratenej. Nevedomcom pomôže plánik Stratenej (ešte stále po poľsky, iný nemám) a ešte väčších nevedomcov upozorňujem, že Stratená je obec na hlavnej ceste z Rožňavy do Popradu.
Kto nemá auto má smolu (že ho nemá), ale našťastie cez Stratenú vedie trať ŽSR z Margecian do Červenej skaly, sem-tam tu prebehnú aj autobusy SAD linky Poprad - Rožňava, takže do Stratenej nie je problém sa nejako došulíkať aj ináč, ako autom.
Rámcový program:
 • štvrtok - 30.8.2001
  Príchod účastníkov akcie v popoludňajších hodinách na speleozákladňu SSS v Stratenej. Ja (mám kľúčik!!!) tam budem cca od 17,00h. Nasleduje obvyklé zvítavanie, pusinkovanie, komentovanie cesty do Stratenej, predebatovanie noviniek, kúrenie v peci, popíjanie a pod.
 • piatok - 31.8.2001
  Pevne veriac v perfektné počasie vstaneme o 7,30h. s tým, že o 9,00h. vyrazíme na celodennú túru do Medvedej jaskyne.
  Pôjdeme cez Stratenskú pílu, po Glackej ceste na planinu Glac a o cca 13,00h. sme pred jaskyňou. Do 14,30 - 15,00h. budeme v jaskyni čumíkovať a fotiť. Potom návrat tou istou cestou (event. Zajfami) späť do Stratenej.
  Večer:
  fotky, diáky, galérky na PC a VŽS (víno-ženy-spev).
 • sobota - 1.9.2001
  Návšteva Psích dier - fotenie! Jaskyňa je neobyčajne fyzicky a psychicky náročná - vhodné iba pre makačov! Vstávame opäť o 7,30h., odchod do jaskyne o 9,00h., plánovaný návrat na základňu cca o 16,00h. Závisí to od toho, ako rýchlo sa nám podarí jaskyňu objaviť (naposledy som tam bol zač. r. 1994).
  Zvyšok mančaftu - turisti (-tky), deti, ženy, frajerky, svokry, ... absolvujú turistický okruh: Stratenský kaňon - Srnčie skaly - Havrania skala - Občasný prameň - Stratená - krčma, v prípade pekného a hlavne teplého počasia sa môžu ísť kúpať na Stratenskú pílu, ak bude ešte viac teplo, môžu sa ísť ochladiť do DĽJ (ak bude ešte otvorená), resp. si môžu robiť čo chcú (sme relat. slobodní ľudia v ešte viac relatíne slobodnom štáte).
  Večer
  (ako včera): fotky, diáky, galérky na PC a VŽS (víno-ženy-spev).
 • nedeľa - 2.9.2001
  Ráno spíme, čo hrdlo ráči - žiadne rýchle pohyby, pozvoľna sa pobalíme, trošku poupratujeme, vyberieme vstupné za nocľah (čosadárobiť) a odpočúrame sa domov.
Výstroj a výzbroj:
Začína september, môže byť chladno, Stratená je horská obec vo výške 860m n. m. (skoro ako Tatr. Lomnica), takže na oblečení šetriť netreba. Na základni je 10 postelí a nejaké deky, ale odporúčam (napriek tomu, že sa tam dá zakúriť) zobrať si teplé spacáky. Kto príde autom, môže zobrať aj nejakú karimatku, ak by sme sa nepomestili na postele. Variť sa dá na kachliach, ale opäť odporúčam vziať plynové variče.
Makači do Psích dier potrebujú kompletnú jaskyniarsku výstroj, zíde sa aj žumar do ruky. Odporúčam zobrať si aj nepremokavý vodácky vak na fotopotreby pre prípad pošmyknutia sa a spadnutia z traverzov do vody vo vstupnej chodbe.
Pre návštevu Medvedej jaskyne nie je potrebná žiadna špeciálna výstroj, stačí bežné turistické oblečenie, snáď šiltovka na hlavu a baterka do ruky. Makačskými karbidkami budú priestory dostatočne osvetlené.
Záver:
Nebudem sa chváliť, ale bude to určite super. Využite možno posledné pekné dni tohoročného leta.
Verím, že krásy Slovenského raja a atraktivita jaskýň Vám nedajú iba tak polihovať doma a zúčastníte sa v hojnom počte.

Zdraví Vás
Peter
začiatok stránky