Pozvánka na akciu
koniec stránky

... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ...

AUSTRIA 2002 - Salzkammergut

11. - 25. august 2002

posádka č.1: Paľo & Gabika & Ivanka & Barborka
posádka č.2:
Roman & Jaro & Renáta
posádka č.3: Peter & Henry & Diana
prvé tri dni zamračené a dážď spojený so záplavami, ostatné dni slnečno a veľmi teplo
Záplavy, záplavy, záplavy ... Najpostihnutejšie sú Drážďany, Praha a Salzburg - kam práve chceme ísť. Televízne správy sa stávajú nočnou morou.  Rýchla telefonisticko-mailová porada medzi účastníkmi zájazdu odsúva štart akcie o deň neskôr - na nedeľu. Počasie ani neskôr nemalo byť ideálne.

 Óóó, vďaka Vám Mr. Iľko z SHMÚ a Vašej squelej predpovedi sme nešli do Rakúska odovzdane, s pocitom trestanca s hlavou  na kláte, ale plní odhodlania a nádeje, že prvé dni si síce "zaplávame", ale raz sa tie prívaly skončiť musia.


Fotopríloha z 1.dňa

nedeľa - 11.8.2002

Košice (Poprad) - Bratislava - Semmering - Bad Aussee - parking Loser
 
     Diana s Henrym dorazili ku mne do Popradu presne o 8,00h. Rýchle sme prebalili veci z jeho auta do môjho a frčali sme do Bratislavy. Na ČS Slovnaft sme dorazili skoro presne - o 11,55h. Už asi 1h. tu tvŕdol Roman s partiou - podcenil svoje šoférske schopnosti a vyrazil z Košíc priskoro. S malým meškaním dorazili i Kočišovci a pozdraviť a povzbudiť nás došli i Bátovci (veď preto).
     Pokecali sme si, doplnili nádrže a o 12,55h. sme vyrazili, cez hraničný  priechod v Bergu.
      Už pred Wien začalo popŕchať a pršalo stále viac. I  na Semmeringu, kde sme sa zastavili. Kvôli meškaniu a nepriazni počasia sme vypustili z programu návštevu jaskýň v Peggau, resp. Rettenwandhohle a pokračovali sme cez Leoben, Liezen do Purggu, kde sme odbočili z hl. cesty na Bad Aussee. Stále lialo, ale počas krátkej prestávky v ceste sa nám ukázal mohutný masív Dachsteinu, čo malo na nás povzbudzujúci efekt.
     Pôvodne sme mali spať na lúčke pri hallstattskom jazere, kvôli lejaku sme sa
rozhodli vystúpiť trochu vyššie - na parkovisko pod Loserom vo výške  1600m. Boli sme na parkovisku pri zatvorenej chate sami. V tej výške bolo slušne chladno a fúkal vietor, ale chválabohu, dážď ustal. Navečerali sme sa a pred zotmením sme si na asfalte postavili stany.
     A keď sme do nich o 22,00h. zaliezli, začalo kropiť. Bol to začiatok prudkého lejaka ...

Fotopríloha z 2.dňa

pondelok - 12.8.2002

Hallstatt
 
     Celú noc lialo, stan sa prehýbal pod nápormi vetra. Ešte za tmy sa ku klopkaniu hustého dažďa na stan pridalo dunenie vodopádov, padajúcich cez morénu jazera Augstsee na naše parkovisko.  
     Keď sa rozvidnelo - vonku bola hmla, chladno 8st., dážď a vietor neustával - bolo jasné, že polihovaním v mierne premokajúcich stanoch nič nevyriešime. Bolo sa treba odhodlať a výsť vonku do tej sprchy. Stan sme zbalili iba zmuchlaním do auta, raňajky boli "suché" - v aute, pričom my sme boli komplet mokrí.
     O 9,20h. sme vyrazili na zostup z parkoviska, po ktorom tiekla súvislá 2cm vrstva vody. Cesta dole bola dosť dobrodružná - po ceste sa valili potoky, obchádzali sme napadané skaly a konáre.
      Šťastne sme zišli do Altaussee a
program výletu sme chceli začať návštevou tunajšej soľej bane. Bohužiaľ sme sa dozvedeli, že všetky bane a jaskyne sú kvôli povodniam zatvorené. Dážď neprestával, tak sme si pozreli aspoň múzeum a do 12,00h., kým nás nevyhodili, sme využívali tunajšie WC a suchý vestibul.
     Ďalšie prekvápko nás čakalo na ceste do Hallstattu. Cesta cez Obertraun bola kvôli rozvodnenému Traunu zatvorená. Preto sme sa pokúsili dostať do Hallstattu zo severu, ale i tu sme "stvrdli" na Gosaumuhle, keď aj tu boli cesty ku Gosauským jazerám i do Hallstattu zablokované. Čo teraz? Spať sme mali na peknej lúčke na južnom okraji Hallstatter See a teraz sa tam nevieme ani dostať.
Autá nechávame na parkovisku a o 15,10h. odchádzame peši (cca 4km) do Hallstattu. Stále prší.
     Krásne mestečko, ktoré okamžite každého chytilo za srdce, prežívalo krušné chvíle. Voda v jazere stúpla o cca 1,5-2 metre, takže domy pri jazere boli zatopené a tiež južná časť mestečka, kam sme sa ani nedostali. Ale aj tak sme mali čo pozerať - uličky, kostol, cintorín s kostnicou, krásne námestíčko a okvietkované domy. A na záver pekný výhľad z parkoviska nad mestom.
     Pri návrate na parkovisko sme našli squelý bivak - garáž. Bol to pri tých lejakoch naozaj "dar z nebies", ako sa vyjadril Roman. Na parkovisku sme sa  navečerali, využijúc autobu-sovú zastávku a WC s vodou a po zotmení sme odišli do "našej", cca 100m vzdialenej suchej a teplej garáže.

Fotopríloha z 3.dňa

utorok - 13.8.2002

Bad Ischl
 
    No a je tu tretí deň nášho výletu. Noc bola  teplá a suchá - neporovnateľná s besnením živlov na Loseri. Preto sme si aj pekne pospali - do 8,30h. Potom sme sa presunuli na parkovisko a naraňajkovali. Opäť trochu poprcháva.
Voda v jazere začala trochu klesať, a tak vzhľadom na uzáver jaskýň sme sa dnes pobrali do známeho kúpeľného mestečka Bad Ischl. Cestou sme vide-
li zatopené domy a pozemky a vzhľadom na zaneprázdnenosť polície a hasičov sme zaparkovali v meste úplne zadarmiko.
     My, čo sme sledovali v TV osudy Sissinky a FerencJožka sme neodolali a za 9,50E sme navštívili priestory Kaiservilly - letného sídla cisárovcov. Po prehliadke sme sa prešli ešte priľahlým parkom a vyrazili sme do me-
stečka a 2h. blúdili v jeho uličkách. Cestou "domov" sme navštívili ešte supermarket a Kočišovci si stihli obzrieť jedno technické múzeum.
     O 18,45h. sme už boli na "našom" parkovisku, varili sme si večeru a venovali sa dosušovaniu vecí a stanov z prietrže na Loseri. 
     A o 21,00h. hupky do garáže a spať.

Fotopríloha zo 4.dňa

streda - 14.8.2002

Salzburg
 
     Hurrááá. Neprší!!! A voda v jazere klesla minimálne o 1/2m.
     Vzhľadom na to, že nie je ešte isté, či jaskyne a bane sú už otvorené, ideme dnes do Salzburgu. Počasie sa ale mení k lepšiemu a tak cestou cez Bad Ischl a okolo Wolfgangsee máme pekné výhľady. 
     O 11,15h. sme v Salzburgu. Parkujeme v podzemnom parkovisku na Glockengasse, kde pred pár rokmi nič také neexistovalo.
     Peši sa vydávame do mesta, mos-
tom prechádzame na ľavý breh Salzachu, ktorý ešte predvčerom "vyčíňal". V uliciach je veľa ľudí, motáme sa smerom na Residentplatz, prechádzame cez Goldengasse a hľadáme infocentrum. Dostávame sa na Domplatz a prezeráme si Dóm. Pokračujeme po Festunggasse na pevnosť Hohensalzburg. Platíme po 3,5E a otvárajú sa nám nádherné výhľady na mesto i okolie. Sedíme na lavičkách a dobrú náladu podporuje i vykúkajúce slniečko. 
   Schádzame z hradu a prechá- dzame sa nádhernou Gemainde-gasse s rodným domom W.A. Mozarta. Na záver sa zastavujeme pri zámku Mirabell a neľutujeme. Okolité záhrady sú úžasné, nevieme sa dofotiť.
     O 18,15h. z krásneho Salzburgu odchádzame, cestou sa zastavujeme v Bille a večeru absolvujeme na tráve na odpočívadle pri Wolfgangsee.
     Spíme opäť v "našej" garáži.

Fotopríloha z 5.dňa

štvrtok - 15.8.2002

Mammuthohle - Rieseneishohle
 
    Počasie sa nám radikálne vylepšuje. Je polooblačno, svieti slnko a voda opäť klesla. Cesty do Hallstattu i smerom do Gosau sú už uvoľnené a my sa dnes vyberáme do známych Dachsteinských jaskýň. O 10,25h. vyrážame z nášho parkoviska do Obertraunu. Autá zaparkujeme pri lanovke a odtiaľ sa vydávame na cca 700m peší výstup. 
     Presne o 2h. sme pri lanovkovej budove I. úseku na Krippenstein (1340m). Kupujeme si lístky (zľava 10
%) a traverzujúcim chodníkom, z ktorého máme krásne výhľady do údolia, sa dostávame ku vchodu Mammuthohle. Nijak zvlášť nás táto jaskyňa nenadchla - upútali snáď iba jej mohutné, vymyté chodby a údaj o jej celkovej dĺžke - 60km. Po cca 1h. prehliadke sme pretraverzovali dolinku na jej ľavú stranu k Rieseneishohle. Táto jaskyňa bola oveľa zaujímavejšia - svojou ľadovou výzdobou (aj keď sa dosť topila).
     Pri lanovkovej budove sme si prez-
reli jaskyniarske múzeum, najedli a využili vyhrievané WC.
     O 17,05h. sme zahájili zostup do údolia. Navečerali sme sa na Freibadplatzi na južnom okraji jazera, kde sme pôvodne mali bivakovať (kým sme nenašli "našu" garáž).
     Keď sa zotmelo, prešli sme sa večerným Hallstattom - časťami, ktoré boli ešta predvčerom pod vodou. Bola to pekná vychádzka s dobrou atmosférou.

Fotopríloha zo 6.dňa

piatok - 16.8.2002

Gosau, Gosauské jazerá
 
   S Renátou a Jarom sme vstali ako prví - o 8,00h. (spávať chodíme čoraz neskôr a o to neskôr vstávame - tak je v "našej garáži" príjemne) a ideme si kúpiť chlieb do blízkeho Au
    Po raňajkách odchádzame smerom do Gosauskej doliny a za jazdy sledu- jeme, čo narobila voda s cestou. Podarilo sa nám aj celkom seriózne zaparkovať celkom blízko Vorderer Gosausee (933m). Prezeráme si oko-
lie, bohužiaľ na kopcoch sedia mraky a tak nemáme výhľad vrchol Dachsteinu. Kulisu nám robí zubatý Gosaukamm.
    O 11,10h. sa vydávame na vy- chádzku ku Hint. Gosausee. Jazero obchádzame zľava, prechádzame lesíkom a strmšími serpentínkami vychádzame o 2h. pri Hinterer Gosausee (1155m). Obchádzame aj toto jazero a pri chate obedujeme, od-
dychujeme a nasávame krásu a pokoj okolia.
   Od Gosauských jazier sa cez Hallstatt vraciame do Obertraunu, kde niektorí makači, napriek zamrežovanému vchodu, navštívia 3.najznámejšiu dachsteinskú jaskyňu - Koppenbrullerhohle.  
   
Je už tma, preto sa vraciame na noc do našej garáže.

Fotopríloha zo 7.dňa

sobota - 17.8.2002

Eisriesenwelt, hrad Werfen
 
     Dnešný deň sľubuje pekné počasie. Po raňajkách sa vyberáme autami po nám už známej ceste smerom na Gosau, ale ďalej pokračujeme cez Pass Gschutt a Abtenau, kde sa zastavujeme v supermarkete, až do mestečka Werfen v údolí Salzachu. Tu odbočujeme a strmou cestou sa dostávame na parkoviská pod najväčšou ľadovou jaskyňou sveta - Eisriesenwelt, kde sme o 12,20h.
    Peši šliapeme cca 10min. k lanovke a keďže cena za ňu (4,4E) nám pripadá prijateľná, využívame túto možnosť a o
cca 3min. sme o 500m vyššie. Kupu-jeme si lístky (á 7,2E) a od vchodu do jaskyne nás delí ešte asi 10min. peší výstup s úžasnými výhľadmi do údolia.
   Máme šťastie, hneď vstupujeme dovnútra. Elektr. svetlo tu nie je, pomáhame si čelovkami, niektorí fasujú karbidky. Jaskyňa je obrovská, s veľ. masami ľadu. Je nám už aj poriadne zima, keď ju po cca 2h. opúšťame. 
    K autám zostupujeme peši - niečo tým ušetríme a ponúkajú sa nám super panoramatické pohľady do údolia, ktoré máme pod nohami.
   Vo Werfene sa zastavujeme pod impozantným hradom Hohenwer-fen, trčiacim v strede údolia nad okolím. Máme šťastie, napriek oficiálnemu uzavretiu (o 18,00h.) sa dostávame až na horný hrad (a zadarmo). Je zaujímavý, opäť s krásnymi výhľadmi do okolia.
    Už skoro za šera vyrážame na spiatočnú cestu a o 21,30h. prichá-dzame na park. pod Loserom. Oproti 1.dňu je tu veľmi veľa aut a ľudí (je sobota). Je chladno, varíme si ve-čeru a spíme v stanoch na asfalte. 

Fotopríloha z 8.dňa

nedeľa - 18.8.2002

Loser, Salzbergwerk Altaussee, Grundlsee, Bad Aussee
 
    Do krásneho, slnečného rána nás budí hluk prichádzajúcich aut. Vstávame o 6,30h. a kocháme sa nádherným výhľadom na okolie. Stany sa "snažíme" čím skôr zbaliť, ruch okolo nás narastá, raňajkujeme a o 9,10h. vyrážame na Loser (1 835m).   Z vrcholu máme prekrásny výhľad na okolité kopce a hlavne na Dachstein s ľadovcom. Po hodine kochania a oddychu schádzame dolu. Tu vládne ruch ako na trhu - parkovisko je zapl-
nené autami a ľuďmi - zblízka sleduje- me štartovanie rogalistov a para-glajdistov.   
    Nenápadne, medzi autami,  obe-dujeme a o 13,40h. odchádzame k soľnej bani Salzbergwerk v Alt-aussee. Nemuseli sme vôbec čakať, obliekli sme sa do bielych munúrov a šli sme. Baňa bola celkom zaujímavá (hlavne preklady do slovenčiny), dosť sme sa nachodili, ale nezabudnuteľné ostanú šmýkačky. 
     Po tomto vzrúše sme k záveru dňa odišli ku Grundlsee. Zastavili sme v Gossli, odkiaľ sme sa chceli prejsť ku Toplitzsee. Blížiaca búrka nám v tom zabránila - a tak alternatívnu súťaž v triafaní kameňom vyhrali Kočišovci, konkr. Gabika.
    Cestou späť sme sa, za drobného poprchávania a stmievania, prešli príjemným Bad Aussee.
    Spíme opäť v "našej" garáži a je to posledná noc na tomto mieste.

Fotopríloha z 9.dňa

pondelok - 19.8.2002

Hallstatt - Bischofshofen - Zeller See - FranzJozefshohe
 
    Na rozlúčku so Soľnou komorou nám počasie vyšlo 100%-ne. Na oblohe niet skoro mráčka. Je teplo, raňajkujeme na parkovisku, niektorí makači sa schladzujú kúpaním v jazere, iným stačí sprcha.
    Nemáme ešte nafotený Hallstatt za pekného počasia, preto si na 1,5h. "odskakujeme" do mestečka - rozlúčiť sa.
    O 12,55h. sadáme do aut a odchá- dzame. Známou cestou cez Gosau, potom odbočujeme na Annaberg a po diaľnici
do Bischofshofenu. Tu sa
zastavujeme v supermarkete a tanku-jeme.
    Pokračujeme smerom na Zell am See a na východnom brehu Zeller See sa na 2,5h. zastavujeme na kúpalisku. Je veľmi teplo, máme skvelé kúpanie a výhľad na zasnežené Alpy - to sme potrebovali.
    Ani sa nám nechce odísť, ale o 18,35h. sa nám to darí - prechádzame Bruckom a pokračujeme smerom na hlavný alpský hrebeň. Vo Ferleitene platíme prijateľné mýto - 13E/ auto a začíname stúpať strmými serpentínami
nahor. Občas sa zastavíme, aby sme si obzreli okolitú nádheru strmých údolí a zasnežených 3-tisícoviek, je bohužiaľ už šero a musíme sa ponáhľať.
    Vyliezame aj na najvyšší bod cesty - na Edelweiss Spitze (2 577m), ale potom už tmou prechádzame cez Hochtor a zastavujeme sa až v poschodovom parkovišti na Franz Jozefs Hohe (2 451m). Spíme na betóne, vedľa aut.

Fotopríloha z 10.dňa

utorok - 20.8.2002

Grossglockner, Pasterze, Franz Jozefs Hohe - Lienz - Belvedere (I)
 
    Noc bola chladná (8st.), bol trošku problém, vyliezť z teplého spacáka a ofotiť si Grossglockner. Raňajkujeme na veľkej terase pred parkoviskom, naokolo ná je fantastická príroda.
    Do cca 10h. tu vládne kľud, potom sa už sem začínajú trúsiť autá zdola a okolo obeda je tu ako na trhu. Chodník ku Hofmanns Hutte sa opravuje a je zatvorený, preto si robíme vychádzku opačným smerom - cez pozorovateľnu W. Swarowského. A môžeme pozo-rovať: Grossglockner, Pasterze, všetky okolité kopce a všadeprítomné
svište. Kozorohy sa však bohužiaľ neobjavili.
  Pobede zbieha časť partie na ľadovec, omakať si tú hromadu ľadu a navštevujeme expozíciu miest. múzea.
    O 14,45h. prichádza veľká rozlúčka. Odchádzame z tohto krásneho miesta a na križovatke sa lúčime s Romanom, Jarom a Renčou, ktorí sa vracajú cez hrebeň domov. My - ostatní, schádza-me až do Heiligenblutu, kde opúšťa-me glocknerskú cestu a pokračujeme cez Lienz na juh. Náš cieľ - talianske Mare Adriatico.
     Prechodom cez sedlo Plocken-
pass
(1 362m) opúšťame Rakúsko. Nasleduje prudký zjazd dole. Večeriame na odpočívadle v Paluzzi a od Tolmezza pokračujeme po diaľnici. Postupne sadá na kraj tma a keď sme v mestečku Belvedere konečne dorazili k moru, bolo 21,05h.
  Camp je neslušne drahý, presúvame sa preto cca 2km zaň a na zátačke staviame stany. Komáre nás nútia zaliezť dovnútra. Posledne sme spali o 2,5km vyššie a je tu veľmi teplo (27st.).

Fotopríloha z 11.dňa

streda - 21.8.2002

Grado (I)
 
    Prvé ráno pri mori - a je zamračené. Dokonca, kým sme ešte spali, spustil sa nad ránom slabší dáždik. Nevadí, hlavne, že je teplo.
    Balíme a odchádzame do blízkeho mestečka Grado. Chvíľku sa motáme po uličkách a nakoniec zaparkujeme pri pieskových plážach západ. okraja.
    A potom to vypuklo: kúpeme sa a opaľujeme, kúpeme a opaľujeme (ešte-
že je pod mrakom, takže sa nestíhame spáliť), ... celý deň.
    No, celý zase nie. Popoludní zbalíme naše veci do aut a odchádzame sa poprechádzať do centra. Všade je veľa ľudí - je plná sezóna - mesto je typicky talianske: tajomné uličky, staré kamenné domy a aj historické pamiatky z čias starého Ríma. A všade plno zelene a kvetov.
    Došli sme až na pláže vo východ. časti, kde sme objavili nové možnosti pre zajtrajší pobyt.
    Bol už večer, keď sme sa vrátili k autám. Cestou späť na naše včerajšie táborisko pri campe v Belvederi, sme sa pokúsili nájsť lepší flek, ale nenašli sme nič. Večeru varíme pod píniami pri campe a spíme na zátačke - ako včera.

Fotopríloha z 12.dňa

štvrtok - 22.8.2002

Grado (I)
 
   V stane sa ráno nedá vydržať - 25st., dnes je krásne a slnečno. Tak ako včera, pred 11,00h. odchádzame do Grada, na staré miesto a celý deň sa venujeme plážovaniu a kúpaniu. Na pláži sa stretávame s chlapcami zo Ži-
liny - došli sem na bicykloch.
    Okolo 16,00h., tak ako včera, od-chádzame do mesta a na východnú pláž, kde sa opäť kúpeme a využívame tunajšie WC a sprchy.
     Cez mestečko sa vraciame k autám
uličkami, ktorými sme ešte neišli - máme stále čo nové objavovať.    
    Večeriame a spíme tak ako včera, ale dnes to máme s krásnym splnom mesiaca.

Fotopríloha z 13.dňa

piatok- 23.8.2002

Grado-Este, Grado - Trieste - Koper (SLO)
 
    Ráno nás budí okoloidúci traktor a rybári, ktorí zaparkovali vedľa nás. Tak ako v predch. dňoch - po raňajkách odchádzame do Grada. Je piatok, cesty sú preplnené a bohužiaľ i všetky parkovacie miesta (i platené) pri pláži.
     Odchádzame preto do vých. časti Grado-Este, v SPAR-e kupujeme po-traviny (dyne) a zaparkujeme v píniovom lesíku pri plytkej vode, v lagúne plnej krabov. Program posled-
ných dní sa opakuje - opaľujeme sa, s kúpaním je to už horšie.
    O 16,25h. vyrážame smerom na Trieste. Hustá premávka a horšie značenie spôsobujú, že trochu blúdime, kým trafíme na hraničný priechod Muggia - Sp. Skofije.
    A sme v Slovinsku. Rýchle hľadáme nejakú vodu a nachádzame ju v najbližšom väčšom meste - Koperi. Kúpeme sa pri zapadajúcom slnku, os-
pršíme a začína hľadanie bivaku.
    Odbočujeme z hlavnej cesty a akurát som si dovaril polievku, keď nám stará ježibaba začala vykrikovať, že na nás pošle políciu. Museli sme sa posunúť dole cestou cca 500m, tam sme sa najedli, postavili stany a mali pokoj až do rána bieleho.

Fotopríloha zo 14.dňa

sobota - 24.8.2002

Portorož - Postojna - Ljubljana - Ptuj
 
    Spíme tesne vedľa cesty, aj keď tre-ťotriednej a kvôli narastajúcemu ruchu na nej vstávame o 6,15h.!!! Svieti slnko a je silná rosa. Balíme stany a hneď odchádzame k moru, do mesta Portorož, kde po dlhšom hľadaní na-chádzame parkovisko a luxusné, pla-tené kúpalisko, na ktoré sa dostávame (pred 8,00h.) zadarmo.
    Raňajkujeme, slníme sa a kúpeme - v mori i bazénoch so slanou vodou. Je
teplo a je tu fantasticky. Nás však čaká ďalšia cesta.
     O 12,45h. od mora odchádzame, v hustej premávke, trčiac v zápchach, sa dostávame na diaľnicu a po nej sa už pohodlne odvezieme do mesta Postojna, na parking pri svetoznámej jaskyni. Zástupy ľudí, postávajúcich pred vchodom stíha jaskyňa pojať, hlavne zásluhou vláčika. Jazda na ňom je zábavná a atraktívna a jaskyňa je
jednoducho nádherná.
    Cestou z Postojnej hľadáme super-market - nedarí sa a diaľnicou pokračujeme peknou krajinou na sever. Míňame Ljubljanu i Celje. Cestu nám spestrujú "cestniny", na ktorých sa platí.
     Za Slov. Bistricou z diaľnice schá-dzame a tábor zakladáme na lesnej ceste, pár km pred mestom Ptuj.

Fotopríloha z 15.dňa

nedeľa - 25.8.2002

Ptuj - Balatonboglár (H) - Estergom - Donovaly - Poprad
 
    Je nedeľa, posledný deň. Dobre sme sa vyspali, v lese je príjemný chládok. Po raňajkách balíme a odchádzame. Cez Ptuj, Ormož a Ljutomer prichádzame o 11,50h. na hranicu s Maďarskom: Dolga Vas/ Rédics. Tankujeme a dobrou dolnozemskou cestou cez Keszthely prichádzame k Balatonu. Hľadáme vhodné miesto na kúpanie a nachádzame ho v Balatonboglári.
    Na peknej lúke, v čistej, aj keď plyt-
šej vode (človek sa dosť prejde, kým si môže zaplávať) a v príjemnom okolí pokračujeme v programe posl. dní.
    O 16,00h. sa lúčime s Kočišovcami, ktorí pokračujú diaľnicou cez Budapešť do Košíc.
    Naša "trojka" sa motá v zápchach okolo Siofóku, potom sa (nechtiac) dostaneme na diaľnicu a tak prichádzame do Székesfeherváru. Bočnými cestami a cestičkami sme sa cez Bicske dostali do Estergomu a
mostom Márie Valérie ponad Dunaj, na hraničný priechod v Štúrove.

    Vitaj Slovensko!
    Je 19,00h. Po trase: Kálna - Levice - Krupina - Donovaly, prichádzame o 23,25h. šťastne do Popradu.
    Rýchle prebaľujeme do Henryho auta, lúčim sa s Henrym a Dianou, ktorí prichádzajú o 1,30h., po krátkom intermezze s policajtmi v Sp. N. Vsi, šťastne do Košíc. A hurá do roboty!

Napísal a nafotil: Peter

začiatok stránky