Pozvánka na akciu
koniec stránky

... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ...

Do tretice (po r.1995, 1996) - DUNAJEC 2003

3. - 6. júl 2003

loď 1: Paľo & Barborka
loď 2: Gabika & Ivanka
loď 3: Havaj & Monika
loď 4: Šaňo & Ester
loď 5: Sväťo & Barborka
loď 6: Henry & Di
loď 7: Peter & Renka
Polooblačno, slnečno, občas dážď - hlavne v piatok večer, relatívne teplo


Účastníci splavu: Dunajec 2003

Fotopríloha z 1.dňa

štvrtok - 3.7.2003

Košice/ Poprad - Lysá n. Dunajcom - Lakcica (PL)
      Jóóój, boložeto radosti, keď sme sa všetci vstrétili na odb. do Lysej, resp. priamo v Lysej n. Dunajcom. Boli sme tu všetci, chýbali iba chorá Zuzka a solidárny Pišta.
      Po krátkej porade a káve sme peši prešli na druhú stranu do Poľska a po cca 300m sme odbočili k Dunajcu.
     Balíme, fúkame lode a keďže začína pršať, naťahujeme na seba pršáky a o 13,30h. odrážame od brehu. Smerujeme do Prielomu, pred nami je Červený Kláštor a krásne Trzy Korony.
      Dážď ustal, ale premávka na vode
hustne. Okrem poľských pltníkov sa míňame s účastníkmi 32. zrazu mladých vodákov. Plavba Prielomom je zábavná, obchádzame plytčiny a trčiace skaly. Pereje sú adrenalínové, na poslednej pred SK/ PL hranicou, sa na všeobecnú radosť okolia s Renčou vyklopíme do vody.
     O 16,40h. sme na hranici, pristá- vame na poľskej strane - oddychujeme a obedujeme. Sväťo s Baškou sa vracajú ku autu do Lysej n.D., ostatní pokračujeme v plavbe. Míňame Szczawnicu, Kroscienko, perejky sa striedajú s tichými úsekmi.
     O 19,00h. pristávame na pravom brehu, oproti obci Lakcica. Rozbíjame tábor presne tam, kde pred 7. rokmi. Makači odchádzajú do dediny pre batožinu a Sväťa s Baškou, ostatní staviame stany, varíme večeru a sušíme sa pri táboráku. Sväťo napodobnil Romana na Sázave, keď nechal doma tyčky od stanu a tak s Havajom experimentujú a celkom sa im darí. Dážď nás rozprášil do stanov a čoskoro zaspávame spánkom spra-vodlivých.

Fotopríloha z 2.dňa

piatok - 4.7.2003

Lakcica - Lazy Brzyjskie (PL)
 
      Tak, prvú noc sme prežili vcelku dobre, tuším, ani nepršalo. Pri ohni sme debatovali a dosušovali veci až kým nás nenašlo slniečko, ktoré všetko zvládlo bez námahy. Avšak zbaliť stany a bágle sme museli my.
      Makači odniesli proviant do autíčka a o 11,30h. sme vyrazili. Autocesta vedie pozdĺž rieky a tak sme si mohli s Baškou mávať. Dobrým úsekom, vyhýbajúc sa zákerným plytčinám sme dorazili do Tylmanowej. U dobrých ľudí sme tu natankovali pitnú vodu a pokračovali ďalej.
     Po ďalšej polhodine plavby sme

dorazili k najnáročnejším perejkám celej plavby, kde majú poliaci vybudovaný umelý kanál. Po obzretí si "terénu" sa prvý odvážil Paľo a po ňom i ostatní. Zaujímavé - nik sa nestrieskal. Trošku sme pošantili medzi bránkami spodnej časti kanála.
     Podľa dohody nás pri 3. moste čakal s autom Sväťo. On a Baška si vymenili miesta s Ester a Šaňom, ktorí ďalej pokračovali autom. To zrejme nemali robiť, lebo sa spustil lejak, ktorý nám nedal pokoj až do konca dňa.
     A pršalo a pršalo a my sme zdolávali perej za perejou, až sme o

17,30h. vylodili v obci Lazy Brzyj-skie kde nás čakala Ester so Šaňom. Makači dohodli nocľah na lúke pri rozostavanom dome, pod balkónom ktorého sme si uvarili večeru. Keď dážď ustal, postavili sme si stany. Boli sme na súkromnom pozemku, takže táborák dnes odpadol.
      Ja s Renkou a Heňuškom sme išli spať so sliepkami - o 21,00h., ostatní sa vybrali do krčmy, ale čoskoro sa vrátili - pivo bolo drahe a o 22,00h. bola záverečná.


sobota - 5.7.2003

Lazy Brzyjskie - Nowy Sacz (PL)
     Nad ránom, okolo 4-tej sa spustil poriadny lejak. Keď sme vstali, nepr- šalo, ale všade naokolo bolo mokro. Ale netrvalo dlho a vyšlo aj slniečko.
     Dnes nás čakala prvá rozlúčka. Sväťo, Baška, Ester, Šaňo, Havaj a Monika sa z rôznych dôvodov roz- hodli odísť domov, neviemakým zázra- kom sa dokázali s bagážou 6-ti napchať do auta a odfrčali.
     No a my, čo makači odolní, nasadli sme do člnov a pokračovali ďalej. Bol krásny deň, keď z neba nespadla ani kvapka. Plavba prebiehala ako doteraz: pokojné pádlovacie úseky sa
striedali s perejami, vyhýbali sme sa plytčinám a zradným balvanom pod hladinou. Na posledných perejkách pred Golkowicami sa prevrhli Heňo s Diankou, našťastie nič zlé sa nepri- trafilo. Počkali sme spoločne dve kočišovské lode a pod Golkovickým mostom, pamätným zo splavu v r.1996, sme si urobili obedňajšiu prestávku.
     Rieka pokračovala širokým riečišťom, manévrovali sme medzi plytčinami a o 15,00h. sme dorazili k sútoku s riekou Poprad. Pokračovali sme ďalej, asi 1h. nás zdržala hať, okolo ktorej sme cca 300m museli lode
prenášať. Stretli sme sa tu s čechúňmi na Pálavách.
     No a o 16,30h. sme dorazili do Noweho Saczu a mohli sme si pogratulovať k úspešnému splavu. Na brehu sme rozbalili tábor. Po večeri sa vybrala partia hľadať cestu na stanicu a ja s Renkou sme udržiavali pri živote skromný táborák a fotili západ slnka. Keď sa naši z mesta vrátili, Heňo s Di sa rozhodli odísť nočným vlakom, preto sa rýchlo zbalili, rozlúčili sme sa dnes už 2. krát a za prvých kvapiek dažďa odštartovali späť na stanicu.


nedeľa - 6.7.2003
Nowy Sacz - Plaveč (SK) - Košice/ Poprad
     No a je tu posledný deň. V noci väčšinou pršalo a tiež o 6,30h., keď sme mali naplánované vstávanie, intenzívne lialo. Našťastie pánbožko nám je naklonený, o 7-mej dážď prestáva, môžeme vyliezť zo stanov a balíme. O 8,05h. naložení ako mulice, vyrážame do mesta na stanicu. Sme tam o 8,45h. a Kočišovci sú sklamaní,

pretože nedostali včera sľúbenú zľavu na deti. Mňa vyšiel lístok do Plavča nekresťanských 28.-ZL. Vlak stíhame, je to rýchlik, idúci rýchlosťou levočskej "Anče". Prechádzame údolím Popradu.
     Prežili sme colníkov i sprievodcov (Paľo kúpil nakoniec rodinne lístky iba do hraničného Leluchówa) a o 10,40h. sme v slovenskom Plavči, kde sa naše

cesty rozchádzajú. Lúčime sa, všetci pokračujú "rýchlikom" do Košíc a ja, sám ako tá sirota, pokračujem opačným smerom, do Popradu.
     Bol to, ako vždy, výborný podnik. Môžeme sa už teraz tešiť na budúcoročnú akciu niekde na Berounke, alebo na Ohře, alebo na Metuje, alebo ...

Napísal a nafotil: Peter

koniec stránky