Pozvánka na akciu
koniec stránky

... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ...

Hron

3. - 6. júl 2004

kocábka 1: Paľo, Ivanka
kocábka 2: Gabika, Barborka
kocábka 3: Marián, Dianka
kocábka 4: Peter, Marko (Polo)
Krásne, slnečné a veľmi teplé počasie, občas krátka prehánka, dážď až v posledný deň


Účastníci splavu Hrona 2004 (zľava): Ivanka, Barborka, Dianka, Marián, Peter, Marko, Gabika a Paľo

Fotopríloha z 1.dňa

sobota - 3.7.2004

transport: Košice (Poprad) - Hronská Dúbrava
splav: Hronská Dúbrava - Hliník n. Hronom (23km)
    Včera som ešte prudko pracoval, ale stihol som sa do polnoci zbaliť (toho času na balenie je čoraz menej). Di ma nepotešila, že sa opäť nevyspím a tak som ráno už o 7,15h. vyrazil autom z Popradu do Betliara.
    Samozrejme, prišiel som tam zbytočne priskoro. Po príchode Di s Markom sme nabalili malú (veľkú) Micru, moje auto ostalo u Diankinej starkej a vyrazili sme na cestu. Kočišovci boli už niekde vpredu, ale tesne pred Zvolenom sme sa na nich dotiahli.
    V Zvolene nás čakal ďalší účastník splavu - Marián. Toho pribalili do auta Kočišovci, no a cca o 11,00h. sme všetci spoločne dorazili na ihrisko do Hronskej Dúbravy, kde na naše počudovanie vládol veľký ruch, bolo tu veľa aut a ľudí. Žeby sa niekto dozvedel o našom splave a všetci prišli JVS pozdraviť??? Všetko sa vysvetlilo o chvíľku - prebiehali tu hasičské preteky.
    My sme si v tom huriavku začali fúkať lode, nabalili sme sa, autá sme nechali na ihrisku a počas vyhlasovania vý- sledkov hasič. súťaže sme o 13,00h. odrazili od brehu.
    Hron prekvapil svojou silou prúdu a množstvom vody - takmer žiadne plytčiny, sem-tam perejky, alebo vytŕčajúca skala. Neprekvapil (ne)čistotou vody. Boli sme udivení aj pomerne veľkým počtom okoloidúcich vodákov.
    Plavba bola v peknom počasí pokojná, spestrila ju iba otočka Di s Mariánom do vody, inak nič mimoriadne.
    Pod Šášovským hradom sme si urobili "obedňajšiu" prestávku, početnými meandrami sme obišli Žiar n. H. s hlinikárňou a o 18,30h. sme pristáli pri lodenici v Hliníku n. Hronom, práve včas, aby sme sa vybalili a skryli pred búrkou a veternou smršťou, ktorá sa náhle spustila. Našťastie, netrvala dlho a tak Paľo s Di mohli začať zháňať odvoz do Hr. Dúbravy pre autá a ostatní mohli začať sušiť svoje veci pri táboráku tu táboriacich parťákov.
    S pomocou Mariána, ktorý zohnal auto na odvoz do Dúbravy, dorazil náš proviant okolo 21,00h. do tábora, mohli sme si postaviť stany a uvariť večeru - všetko ešte za vidna. Večer sme strávili sušením vecí pri obrovskom táboráku spolu s hlučne sa baviacou veselou partou.

Fotopríloha z 2.dňa

nedeľa - 4.7.2004

Hliník n. Hronom - Nová Baňa (25,9km)
    Celkom slušne sme si všetci pospali až do 9,00h., keď sa už kvôli slniečku nedalo v stanoch vydržať. Obloha bola bez mráčka. Na dnešok sme zmenili taktiku - po raňajkách a zbalení sa, odišli Paľo a Di s autami do Novej Bane, jedno tam nechali a vrátili sa v druhom. Večer si to zopakujú v opačnom smere.
    O 13,00h. sme vyrazili na ďalšiu plavbu. Tak ako včera, plavba nerušene pokračovala bez akýchkoľvek problémov. Obedňajšiu prestávku sme si urobili pod hradom Revište. Slnko nemilosrdne pálilo, poniektorí z nás sa už, napriek teplu, začínali obliekať do ponožiek a dlhých rukávov a nohavíc.
    Počas dlhších, pokojných úsekov - napr. okolo Žarno-vice, sme spájali lode do jedného veľkého pontónu a za-
bávali sme sa hádzaním lopty, resp. ponúkaním rôznych dobrôt.
    Dlho to netrvalo a o 18,30h. sme prirazili k ľavému brehu pri obci Brehy pri Novej Bani, kde pod košatým topoľom sme založili náš druhý tábor.
    Tentoraz všetky naše baby (vratane malých) sa vrátili pre druhé auto do Hliníka, čoskoro boli nazad a mohli sme si postaviť stany a zobnúť večeru.
    Vedľa nás si postavila tábor iná skupina vodákov.
    Naša parta sa vybrala do krčmy, iba ja s Paľom sme ostali strážiť tábor. A Barbina nás chodila informovať, že F1 opäť vyhral Schumi a ME04 vyhrali prekvapivo Gréci.
Táborák dnes nebol.

Fotopríloha z 3.dňa

pondelok - 5.7.2004

Nová Baňa - Kozárovce (15,8km), Hronský Beňadik, Hliník n. H.
    Dnes vstal celý tábor nejako priskoro. Gabika rozdá-vala čerstvo nakúpené rohlíky, iba ja som sa vyvaľoval v stane do 9-tej. Po raňajkách odviezli dievčence jedno auto do Kozároviec a o necelú polhodinku boli späť.
    Vyštartovali sme až o 12,30h., čakal nás kratší a pokojnejší úsek plavby. Tok mal ale stále celkom slušnú rýchlosť a to sme využívali na pasívne lebedenie v pontónovej zostave, ktorú iba občas rozprášili blížiace sa perejky, alebo trčiaci balvan.
    Takáto pohoda vládla až k motorestu Stop pri ceste v Kozárovciach, kam sme dorazili o 16,30h.
    Nastalo sušenie a balenie, hrdlá sme si ovlažili pivkom v motoreste, poniektorí sa i navečerali.
    Rozlúčili sme sa s Mariánom, ktorý chytal vlak do BA a ostatná banda sme o 19,00h. vyrazili na spiatočnú cestu domov. Zastavili sme sa ešte v Hronskom Beňadiku a zvonku sme si prehliadli zaujímavú stavbu kláštora. Potom sme ešte odbočili do Sklených Teplíc, či sa tam reku nedá okúpať, ale bolo už veľmi neskoro.
    Rozlúčili sme sa i s Diankou a Markom, ja som sa natrepal do auta ku Kočišovcom a keďže deň pokročil, šli sme do Hliníka na naše osvedčené táborisko. Tu bolo veľmi veľa českých vodákov, ktorí výhrávali pri ohni na trampskú nôtu a slovenských darebákov, ktorí opití oplzlo vyrevovali hlboko do noci.
    No, čo už. Národ si nevyberieš ...

Fotopríloha zo 4.dňa

utorok - 6.7.2004

Sklené Teplice, Šášovský hrad, Kremnica - Košice (Poprad)
     Prvýkrát bolo na tomto výlete ráno zamračené. Stany sme balili mokré a keďže sme boli bez chleba, vyrazili sme do obchodu. Z Hliníka sme pokračovali do Sklených Teplíc, kde sme sa pred penziónikom naraňajkovali. Miestami pršalo. Hodili sme pokus, že sa ideme okúpať do termálneho bazénu, ale kúpalisko v tom počasí bolo prázdne, tak sme na kúpanie rezignovali a za ušetrené peniaze si Kočišovci kúpili nanuky.
     Nedostatok kultúry sme sa pokúsili nahradiť návštevou Šášovského hradu. Auto sme nechali v Podhradí pod lipou a za cca 20min. sme boli na hrade. Z hradu bol pek-
ný výhľad na okolie, aj hrad bol celkom zaujímavý, naj-zaujímavejšie bolo "orlie" hniezdo na hradbách.
    Okolo 14,00h. sme vyrazili do 12km vzdialenej Kremni-ce. Pozreli sme si stredoveké námestie, zrenovovaný morový stĺp, hradby, navštívili sme infocentrum v bašte nad vstupnou bránou. Trošku sme sa pomotali uličkami a obhliadku mesta sme ukončili na opevnení okolo kostola sv. Kataríny a výstupom na vežu (riadne tam fúkalo).
    Okolo 16,30h. sme vyrazili na cestu domov. Pršalo, napriek tomu sme o 18,50h. dorazili do Betliara, kde som si nabalil auto a pokračoval domov do Popradu.

Napísal a nafotil: Peter

začiatok stránky