koniec stránky

... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ...

MORAVA 2006 - oddychový relax u susedov

10. - 18. júl 2006

Ivan + Maťuša
Petrovia + Majka
neustále tropické teplá, iba v piatok drobná prietrž mračien spôsobená teplom


Účastníci akcie MORAVA 2006 - zľava: mPeter, Majka, vPeter, Ivan, Maťuša

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 1.deň

pondelok - 10.5.2006

Poprad - Trnava - základňa pri Smoleniciach
     Vzhľadom na to, že v nedeľu bolo finále MS vo futbale (kroré sme samozrejme nemohli nevidieť) a Maťka sa iba v nedeľu vrátila z tábora v Chorvátsku - na cestu sme sa vydali až v pondelok.
     Ráno sme v Poprade ešte balili, bol som v meste vymeniť ešte nejaké české korunky, dokúpili sme nejakú stravu, naobedovali sme sa a o 12.50h. sme vyrazili na cestu po trase: Ružomberok - Donovaly - Žiar - Nitra - Trnava. Celý deň bolo neuveriteľne teplo - klimatizácia v aute nedokázala zraziť teplotu v kabíne pod 30 st.
    Pred 17-tou v Trnave sme sa pred Billou stretli s posád-
kou 2. auta - Ivanom a čerstvo z Chorvátska opálenou Maťkou a spoločne sme vyrazili smerom na Boleráz na Ivanovu chatu pri Smoleniciach. Po prehliadke nového pôsobišťa sme si pripravili ohnište a opiekli klobásky z Billy ... no opiekli klobásky ... Ivan nalieval a Majke začali nejako pričasto padať do ohnišťa, takže sme ju museli od opekania odohnať a keďže začali útočiť komáre, dym bol dobrý na odháňanie aj ich.
     Po večeri, ako už býva zvykom, sme vytiahli karty, vonku bolo stále veľmi teplo, ale pred komármi sme sa neskôr museli skryť do chaty. Spať sme šli neskoro.

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 2.deň

utorok - 11.7.2006

Smolenice, jaskyňa Driny, Červený Kameň
     Ráno sme spali dlho - takmer do 10-tej. Ako som sa dozvedel, bola to moja vina (však akožeináč). Pravda je, že v chate bolo aj pri otvorených dverách na balkón veľmi teplo a nadránom, keď klesla teplota, sa spalo najlepšie.
     Keď sme sa naraňajkovali, hneď nato sme si urobili aj obed, pretože sme chceli vyraziť na celodenný výlet, čo sa nám okolo 12.00h podarilo.
     Našim prvým cieľom bol Pálffyovský zámok v Smole-niciach. Ivan odvážne vyšiel autom až na zámok, ale aj tak sme zmeškali vstup o 13.00, tak sme sa pobrali ďalej - k neďalekej jaskyni Driny. Peši sme vyšliapali ku vchodu, bolo stále strašne teplo, takže v tričkách a kraťáskoch sme sa tešili na jaskynný chlad. Majka to pochopila ináč a celú jaskyňu predrkotala zubami. Pozreli sme si celú 450m okružnú trasu, všetko sme videli - aj Pythagorove noha-vice, Pisanskú vežu, aj všetkých tých trpajzlíkov, ovečky, vtáčikov a ostatné blbinky, čo nám tam poukazovali.
     Vrátili sme sa do vonkajšieho sparna a na parkovisku sme sa pokúsili odstrániť z Ivanovej zadnice veľkého kliešťa. Ten robil česť svojmu menu a napriek pomoci tety,
ktorá si 80 rokov vyberá 20 kliešťov denne, nechcel sa pustiť Ivanovej rite. Mal recht, veď s kým iným by sa dostal na Smolenický zámok, do Driny, resp. na Červený Kameň, kam sme sa teraz vybrali.
     Prehliadky na hrade Červený Kameň sa robili od 5 ľudí - nás bolo akurát dosť, takže sme nafasovali mladú dievčinu, ktorá nás povodila najprv po vínnych pivniciach a podzemných kasematoch, baštách i interiéroch. Videli sme všetky biedermeiery, rokoká a empíry - to akože nábytky. Je to veľmi pekný zachovalý hrad a odniesli sme si pekné zážitky, až na to teplo (ale za to hrad nemôže). Okolo 17-tej nás vydurili z poslednej bašty, že zatvárajú, tak sme sa vrátili k Ivanovému autíčku, v Častej sme si nakúpili a vrátili sme sa na chatu.
    Dnes sme neopekali, ale varili sme na plyne chémiu. Ivanovi sa už asi na 10-ty pokus podarilo pred zrkadlom úspešne odstrániť kolegu - vyciciavača. To bola asi posledná významná udalosť dnešného večera. Zahrali sme si karty a okolo 23.00 spať.

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 3.deň

streda - 12.7.2006

Korlátka a Lednice (CZ)
     Dnes som vstal skôr, t. j. o 8-mej, pretože včera boli na mňa sťažnosti, ale nemalo to nejaký významný efekt, lebo po raňajkách a zbalení sme aj tak vyrazili, tak ako včera, až tesne pred 12-tou. Ale však pohoda - dovolenkujeme.
     Dnes sme si naplánovali presun na Moravu. Ivan po-znal skratku cestou rumunského typu hore na hrebeň Malých Karpát, kde sme vo veľkej horúčave odstavili autá a prvú zastávku sme venovali prehliadke zrúcanín strážneho hradu Korlátka. Cez Senicu a Kúty sme okolo 14-tej dorazili na hranicu (žiadny hašiš u nás nenašli) a ani sme sa nenazdali a boli sme v Lednici.
     Keďže bolo pokročilejšie popoludnie, vybrali sme sa na prehliadku zámku Lichtenštejnovcov - a po návšteve nádherných interiérov si Maťka s Ivanom pridali ešte zámo-
cké podzemie (umelé grotty) a my zvyšní sme sa šli pariť do sklenníka s cudzokrajnými kvetinkami a palmami. Boli sme už dosť uchodení, ale napriek tomu a trvajúcej horúčave sme si po kratkom občerstvení a kávovej vzpruhe pridali ešte prechádzku anglickým parkom s jazierkami k dominantnému minaretu a späť.
     Večer sa chýlil k záveru a my sme sa ubytovali v blízkom kempe Apollo (3os./220 Kč) a dožičili sme svojim uchodeným telám teplú sprchu a večeru. Svine - komáre útočili (7. diel Starr wars), takže keď sa zošerilo, nasúkali sme sa do stanov. Chránení iba sieťkami sme mali otvorené oba vchody, aby sme vydržali ten hic a to sme iba ležali na spacákoch.

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 4.deň

štvrtok - 13.7.2006

kúpanie, Valtice, Mikulov
     V tieni stromov nám bolo v kempe veľmi príjemne a šli sme to ešte vylepšiť do blízkeho rybníka. Cestou k nemu sme si poobzerali blízky Apollónov chrám a potom už huráá do vody - bola príjemne teplá, dobre sme sa v nej vyčvachtali. Na obed sme sa vrátili do kempu a potom sme vyštartovali autami ďalej - náš cieľ Valtice na hranici s Rakúskom. Prešli sme pekným historickým námestím k zámku. Prezreli sme si jednotlivé nádvoria a do záhrad sme kvôli veľkému teplu ani nešli. Interiéry zámku sú podobne ako v Lednici úchvatne nezabudnuteľné.
     Slnko naďalej pálilo a my sme z Valtíc pokračovali do Mikulova na južnom úpätí Pavlovských vrchov. Zaparkovali sme, prešli námestím a rozhodovali sa, či ísť i na tunajší zámok. Ale keďže sa blížila záverečná, rozhodli sme sa, že ideme. Bolo to skôr múzeum, ale našlo sa tu veľa zaujímavého - napr. izba, kde Napoleon podpisoval mierovú dohodu po bitke pri Slavkove, alebo v pivnici - 2. najv. sud v Európe. Pekné boli i výhľady na mesto a blízke
okolie. Ale najviac nás potešilo, keď idúc zo zámku sa zodvihol vietor a pod stromami a arkádami sme sa skrývali pred spásonosným dažďom.
     Lejak sme prečkali v infocentre a pri káve v pivnici na námestí a keď sme z nej vyšli von - slniečko opäť svietilo, ale bolo už príjemne sviežo.
     Zvyšok dňa sme strávili výstupom na Svätý kopeček - dominantu mestečka. Otvárali sa nám nové nádherné pohľady na všetky strany: na mesto, Pálavu s hradom Dě-vičky, Valtice a až hen na veterné elektrárne v Rakúsku.
     Ubytovanie na dnešnú noc sme si našli v tzv. Starej cihelne, v areáli jazdeckého klubu, alebo ináč: na Pony ranči (50 Kč/ 1os.). Bol tam taký starší príjemný pán, ktorý rozvážal svoje vnúčence po dvore na plošine ťahanej BMW, boli tu prítulné psíky a koníky, no dedinská idylka. Večer pokračovali útokom komárov Starrs wars, takže sme tuším ani nehrali karty. Noc ale už bola príjemnejšia, nebolo tak teplo.

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 5.deň

piatok - 14.7.2006

Mikulov, Jeskyně na Turoldu, Dolní Věstonice, Děvičky
     Našim prvým dnešným cieľom bola známa Turoldská jaskyňa. Vrátili sme sa preto do mesta, zaplatili vstupné a prešli náučným chodníkom k jaskyni (keď som tu bol pred 21. rokmi, jaskyňa bola voľne prístupná). V jaskyni bolo "príjemných" 8st., veselá sprievodkyňa nám poukazovala a vtipne pomenovala všetky "krápníky" - zvláštne nazbierané po celej jaskyni a sústredené v určitých chodbách. Pri návrate na povrch sme dostali "pecku do hlavy" od vonkajšiho úpeku.
     Naobedovali sme sa v meste v pizzke Paris, urobili sme si drobný nákup a na záver pobytu v Mikulove sme navštívili hrobku Ditrichšteinov (tunajších majiteľov zámku). Keď sme opúšťali Mikulov, začalo celkom seriózne fúkať a čoskoro i pršať. Pozdĺž Pavlovských vrchov sme smerovali na sever do Dolných Věstoníc, kde sme si po-
zreli expozíciu "Lovci mamutov" so známou soškou Věstonická Venuše v archeologickom múzeu.
     Keď prestalo pršať, vrátili sme sa autami do Pavlova a odtiaľ sme vyšliapali na zrúcaninu Dívčí hrady (Děvičky). Jeho názov je odvodený z toho, že do základov vraj zamurovávali panny, aby bol hrad nedobytný.
     Po káve a občerstvení sme pokračovali autami do Znojma. Cestou sa spustil hustý lejak a blesky bili ako divé, miestami sme nevideli, kde je cesta. V Znojme sme sa zastavili na nákup v Kauflande a keď sme chceli pokračovať ďalej, moje autíčko zapípalo, prestalo ťahať a motor zdochýňal na každej križovatke. Horko-ťažko sme sa dovliekli do kempu Pláž na Vranovskej priehrade. Začal víkend - bolo tu rušno, my sme si našli miesto pre stany pod stromami a viac sme toho už dnes nestihli.

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 6.deň

sobota - 15.7.2006

kúpanie, Vranovská přehrada
     Dnešný budíček bol skorý - okolo 7-mej nás prišli zobu-diť nejakí usporiadatelia, že nemáme na stanoch nalepené nálepky o zaplatení pobytu. Ivan v rozrušení (popri nadáv-kach), zabudol pri otváraní auta vypnúť alarm, takže si to užil celý kemp ... Bolo príjemne sviežo, nízke slnlo som vy-užil na fotenie, v kľude sme sa naraňajkovali a potom leňo-šili.
    Cez Ivanov roamingový mobil som si vytelefonoval asistenčný dispečing Citroenu, aby mi prišli opraviť auto, no a po viacerých dohadovaniach a spätných volaniach sa to vyvŕbilo tak, že ma odtiahnu do servisu v Třebíči, tam
auto opravia - ale až v pondelok. Takže tomu sme museli podriadiť program najbližších dní.
     Uvarili sme si obed a keď sme ho zjedli, vybrali sme sa na vychádzku smerom k priehradnému múru. Slnko už opäť poriadne pripekalo, tak sme nepokračovali do Vrano-va n.D., ktorý sme videli neďaleko, ale sme sa vrátili do tábora a šli sme sa okúpať. Maťka si párkrát vyskúšala tobogán, vodička bola teplá - však nečudo, po tých teplách.
     Zvyšok dňa sme relaxovali, dokúpili sme si potra-viny a večer sme si na deke zahrali karty.

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 7.deň

nedeľa - 16.7.2006

Bítov, Cornštejn, Vranov nad Dyjí, kúpanie
     Dnes nás nik neprišiel budiť (nálepky boli na svojom mieste), tak sme si pospali dlhšie.
    Po raňajkách sme nasadli všetci do Ivanovho auta a odviezli sme sa do blízkeho Bítova. Asi prvý krát v živote sme na hrad vystupovali smerom dole. Bítovský hrad je totiž postavený na skalnej ostrohe v meandri rieky Dyje a tá je nižšia, ako okolitý terén. Z troch strán ho obmýva rieka, zo štvrtej bola vodná priekopa. Hrad je to pekný, zachovalý, interiéry sú vymaľované tieňovanými - iluzívnymi maľbami, všetko sme si tam pochodili, dokonca sme sa tam naobedovali - no, nedajte si vyprážaný syr s hranolkami a tatárkou za 59 Kč ...
      Po moste sme prešli na pravý breh Dyje - tam sme v in-
om meandri navštívili hrad Cornštejn. Je to pekná romantická zrúcanina, sprievodkyňa nám porozprávala o nej veľa zaujímavého a z jej veží a terás sme mali krásne výhľady do okolia - na Dyje a jej meandre.
     Pokračovali sme do Vranova n. Dyjí, ale tu sme sa už ani veľmi dlho nezdržali - na kopci lákal úžasný zámok, ale teplo nás ničilo a cítili sme sa už byť akýsi prezámkovaní, tak sme sa radšej vrátili do nášho kempu a šli sme sa kúpať.
     Deň sme ukončili, ako vždy, pri fernete a kartách. Spať sme šli skôr, pretože zajtra ráno prídu odtiahnúť našu Bublinu a dovtedy musíme byť zbalení.

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 8.deň

pondelok - 17.7.2006

Třebíč, Náměšť nad Oslavou, Dalešická přehrada, kúpanie
     Odťahovka prišla ráno samozrejme takmer o hodinu skôr ako sme boli dohodnutí, takže šofér mal smolu a musel chvíľu počkať, kým som doraňajkoval a dobalil stan.
     Bublinu sme naložili na Toyotku a odišli do Třebíča. Tam mi po chvíli čakania oznámili, že je to iba blbá zapaľovacia cievka, čo mi do hodiny opravia. V tom nešťastí som mal šťastie v tom, že 2-ročná záruka na auto končila "až" o 4 dni, takže celá oprava a odtiahnutie ma nestálo ani halier, dokonca ma pohostili kávou.
     Pred 12-tou dorazil za mnou do servisu Ivan s partiou, šli sme sa naobedovať do blízkeho motorestu (lacno, veľa a dobre) a pokračovali sme do Náměšti n. Oslavou. Na kopci nad mestečkom sa týčil zámok, ale bol pondelok,  kedy sú múzeá zatvorené, takže sme nemuseli rozmýšľať
, prečo tam neideme. Prešli sme sa námestím, pofotili sme sa na malom "Karlovom moste", Ivan zmenil nejaké peniaž-ky v banke a v tom teple sa nám viac nechcelo.
     Z Náměšti sme odbočili cez Hartvikovice k Dalešickej priehrade (najvyšší priehr. múr v ČR - 100m). Tam sme zakempovali a šli sme sa kúpať. Peťo s Maťkou šantili na brehu, Majka plávala hore-dolu, ja som fotil a Ivan sa škrabal na chrbte. Takto sme vydržali až do večera, keď sme sa navečerali a šli sa pozrieť na blízku Wilsonovu skalu - je vysoká údajne 100m, ale polovica je zatopená priehradou a je z nej naozaj pekný výhľad.
     Do zotmenia sme s Peťom a Maťkou pinkali s loptou, zahrali sme karty a šli spať. Zajtra je posledný deň.

Fotopríloha z akcie Morava 2006 - 9.deň

utorok - 18.7.2006

Moravský kras - Kateřinská jeskyně, Macocha - Poprad (Trnava)

     Ráno nás zobudilo slniečko, bola silná rosa, ale slniečko si s mokrými stanmi poradilo, my sme sa naposledy zbalili a okolo 10-tej vyrazili.
     Cez Náměšť, Veľ. Bíteš, Tišnov a Blansko sme dorazili k Skalnímu mlýnu v Moravskom krase. Chceli sme sa pozrieť do Punkevních jaskýň, ale ovisly nám sánky, keď sme sa v pokladni dozvedeli, že posl. voľný vstup je až o 17-tej!!! Šli sme preto radšej do Kateřinskej jaskyne, kde sme nemuseli čakať (a bola aj lacnejšia).
    Hore Suchým žlebom, keď som celý čas musel počúvať poznámky o tom, že je aj kratšia cesta a že prečo po asfalte a prečo ... a načo ... atď., sme vyšli k Macoche. Pokochali sme sa pohľadom do hĺbky a sadli sme na terasu. Dali sme si nejaké pitie, tonik, kávu, nanuky, trdelní-

níky, atď., niektorí navštívili wecko, takže mančaft sa upokojil a prestal protestovať.
     Pred odchodom sme sa ešte raz boli pozrieť na vyhlídku, potom sme sa pozerali na Punkvu aj zo spodnej vyhlídky a zišli sme dole do Pustého žlebu. Tam opäť po asfalte, okolo vstupu do Punkevních jaskýň sme dorazili k autám. Bolo 16.00h. keď sme sa rozlúčili s Ivanom a Maťkou a urobili sme si záverečnú fotku. Ivan odfrčal domov smerom na Brno, my sme šli na Vyškov, Kroměříž a Zlín. Hranicu sme prekročili v Horní Lideči a do Popradu sme dorazili niečo po 22-hej.

Ďakujeme - Super Južná Morava, bolo nám tu fajn


Napísal a nafotil: Peter
začiatok stránky