akcia:
BULGARIA, GREECE 2007
alebo:
bulharské hory a grécke more

koniec stránky


Ahoj kamaráti!

Leto je tu a s ním i hlavná letná dovolenková akcia. Rumunsko už máme prechodené takmer celé, do Francúzska chodíme každé 3 roky (čo bude o rok), takže pre tento rok sme sa rozhodli ísť do Bulharska.

Prečo Bulharsko?

Bulharsko bolo v minulosti jednou z najvyhľadávanejších krajín pre strávenie dovolenky pri mori a tento trend bol pred rokmi znovu obnovený. Bulharské hory lákajú vyznávačov turistiky svojou krásou, výškou i nenarušenou prírodou a v neposlednom rade má Bulharsko bohatú históriu, siahajúcu až do antických dôb a vďaka tomu disponuje obrovským kultúrnym dedičstvom.

Pôvodne sme mali prebrázdiť celú krajinu a pobyt zakončiť pri Čiernom mori. Letmý  pohľad do mapy však prezradí, že po absolvovaní fyzicky náročnejšej turistickej 1. časti zájazdu budeme pár desiatok kilometrov od mora v Grécku a preto snáď nik nebude protestovať, keď Čierne more zameníme morom Egejským.
Na východ Bulharska sa poberieme niekedy nabudúce a Rodopi, Šipka, Kazanlak, Veliko Tarnovo, Sozopol, Pobiti kameni, Nesebar a Čierne more, ... ešte počkajú.

V Grécku sa popri kúpaní tiež nebudeme nudiť. Prejdeme si všetky polostrovy oblasti Chalkidiki s krásnymi plážami a strmým skalným pobrežím, pozrieme si pamiatky 2.-ho naj--väčšieho mesta Thessaloniki a čakajú nás tam ďalšie, zatiaľ netušené zážitky. 

A teraz zopár obrázkov na ukážku:


Preto popri Bulharsku 2007, nech žije aj Grécko 2007!!


Termín:

5. - 18. august 2007

(14 dní - nedeľa - sobota)

 

stretávka:
v nedeľu 05.08.07 o 8.00 hodín u Kočišovcov.
doprava:
vlastnými autami
trasa:
Košice - Debrecen - Oradea - Timisoara - Turnu Severin - Bregovo - Belogradčik - Sofia (Vitoša) - Borovec (Rila) - Melnik (Pirin) - Kilkis - Thessaloniki - Chalkidiki - Skopje - Beograd - Szeged - Miskolc - Košice (cca 3000 km)
program:
 • Železné vráta - najväčšia európska hydroelektráreň
 • Belogradčik - skaly z červeného pieskovca bizarných tvarov, pevnosť Kaleta a kvapľová jaskyňa Magura (staré maľby na stenách)
 • Vraca - historické mesto, vstup do prírodného parku Vračanski Balkan - s vodopádmi, jaskyňami, zaujímavými skalnými útvarmi, Čerepišski monastyr
 • Sofia - hlavné mesto (1,2 mil.), prehliadka historického centra - zvyšky rímskych stavieb, kostolíky, chrám Alex. Nevského, mešita Baňa baši, ...
 • NP Vitoša - lanovka a výstup na Černi vrch (2 250m), výhľad na Sofiu
 • Rila - turistika v najvyššom pohorí Balkánu v oblasti Sedmte jezera, s krásnou horskou kulisou, výstup na Musalu (2 925m)
 • Rilski monastir - najslávnejší a najväčší kláštor Bulharska (UNESCO)
 • Stobské pyramídy - pieskovcové útvary tvaru hríbov
 • NP Pirin - panoramatické výhľady, hlboké údolia a množstvo jazier, turistika v oblasti chaty Jane Sandanski (kemp)
 • Melnik - centrum vinárskej oblasti, stará architektúra, Melnické pyramídy - zemné pyramídy bizarných tvarov, Rožanský kláštor
 • Thessaloniki (Solúň) - stará história a architektúra, kolíska kultúry stredomoria
 • Chalkidiki - raj, ktorý si získava turistov svojou krásou, zálivmi zarezanými do skál a 500 kilometrov dlhým pobrežím ktoré z veľkej časti tvoria pláže s neobvykle čistým morom, každoročne ocenené modrou vlajkou za čistotu.
ubytovanie:
stanujeme, ako vždy kde sa dá a kde sa nedá, kempujeme opäť v stanoch
downloady:
mapa - bulharsko 1 500 000 (0,4MB)
mapa - belogradčik 50 000 (0,5MB)
mapa - vitoša 50 000 (2,7MB)
mapa - rila 55 000 (12,9MB)
mapa - pirin 55 000 (13,4MB)
viac info:
bulharsko
info:
Peter
budicky@jvs.sk

začiatok stránky