koniec stránky

... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ...

VIHORLAT 2007 - na trase: Morské oko - Sninský Kameň - Zemplínska Šírava - Veľké Kapušany

12. - 13.máj 2007

Ivka a Vierka, Gabika a Ivanka a Barborka, Ľubo a Roman, Majka a Petrovia
v sobotu zrána polooblačno, neskôr teplo, v nedeľu celý deň takmer letná horúčava


Účastníci akcie VIHORLAT 2007

Fotopríloha z akcie Vihorlat 2007 - 1.deň

sobota - 12.5.2007

Michalovce, Morské oko, Sninský Kameň, Veľké Kapušany
     Zo Spišskej sme vyrazili o 7.10 hod. Bolo zamračené a cestou aj trochu spŕchlo. O hodinu sme boli v Košiciach u Kočišovcov, kde sme sa pripojili k Ľubovi, Romanovi a Kočišovcom bez Paľa.
     V Michalovciach v Hypernove sme vyzdvihli posledné dve účastníčky výletu (organizátorky) Vierku a Ivetku. Počasie sa prudko zlepšovalo, takže pri Morskom oku sme nechali pršiplášte a dáždniky v autách. Z hrádze jazera sme na horizonte videli náš dnešný cieľ - Sninský kameň (len vtedy sme to ešte netušili). Jazero sme obišli zľava a začalo stúpanie. Občas niekomu zapípol mobil, keď sa stratil signál, prípadne keď sa objavil ukrajinský. Na Troch Tabliach máme už strmšiu polovicu za sebou. Zabávame sa fotením a ani sa nenazdáme a sme pod vrcholovými bralkami. Obchádzame ich a zo severnej strany sa po schodíkoch dostávame na vrchol. Ostávam stáť s otvorenou sánkou, pretože takýto nádherný kruhový výhľad (i keď viditeľnosť kvôli oparu je slabšia) som nečakal.
     Je čas obeda, tak sa všetci napchávame a radujeme z pekného výletu a výhľadu. Keď sme všetko pofotili, vybrali sme sa ešte na druhý - západnejší vrchol. Je na ňom umiestnený kríž a výhľad na Sninu je tu ešte lepší. Dievčence sa tu aj poopaľovali a podriemali, niektoré (nebudem menovať) sa tak smiali, až sa hora otriasala.
     0kolo 15-tej sme sa pobrali na cestu zpiatky. Šlo sa dolu, takže to bolo ľahšie, iba traja blátivci - Roman, Ivka a Majka brzdili zadkami. K hrádzi Morského oka sme sa vrátili po druhej strane - cestou sme riešili tohoročnú dovolenku v Bulharsku (?). Atrakciou dňa sa stalo kŕmenie rýb trávou (!!!) - tie piraňe, či čotobolo okamžite zožrali všetko, čo sme im hodili.
     Bolo takmer 18.00hod., keď sme dorazili na salaš pri Zempl. šírave. Po túre chutilo - na odbyt išli hlavne halušky, tatarčané pirohy (vraj VV - vlastná výroba) a potom sme všetci čakali na Vierkine lokše, 10x urgované. Cestou do Michaloviec sme videli dúhu a za postupného stmievania sme okolo 20-tej dorazili do Veľkých Kapušian.
     Najprv sme sa na krátke občerstvenie zastavili v Ivetkinom bytíku - makači na teletexte zistili, že v baskete vyhrali Košice i Spišská, tak sme si trošku pokričali, že: "žltomodré Košice" a "Nová Ves - vyhrá dnes" a presunuli sme sa noc do Vierkinho bytu. Neviem, ako my, ale susedia na ten večer asi nezabudnú. Najedení sme boli - tak sme si dali trošku vínka, popritom sme pozerali v notebooku fotky z dnešného dňa, nálada gradovala, spievalo sa, ... - no, tichí sme neboli (ukážka) a vydržali sme tak do druhej, keď sme sa postupne poukladali na spánok. Kto zhasínal - netuším ...

Fotopríloha z akcie Vihorlat 2007 - 2.deň

nedeľa - 13.5.2007

Veľké Kapušany, hrad Vinné, Vinianske jazero
     Ani neviem koľko bolo, keď sme vstali. Naše báječné hostiteľky - gazdiné nám pripravili výborné raňajky. Šoféri (snáď) stihli vytriezvieť, takže, keď sme sa zbalili, tak sme aj vyrazili z Kapušian do Michaloviec.
     Roman neveriacky krútil hlavou, keď ma počul hovoriť ostatným, že ešte neideme na hrad, ale kvôli nemu musíme ešte do Hypernovy. Ale jemu patrí nehynúca sláva, že si spomenul, že musíme Ivke k narodeninám niečo kúpiť. Tak sme i učinili a Ivku sme dohnali takmer k slzám svojským podaním "Happy birthday Ivka" v Hypernove.
     Oproti včerajšku slnko pálilo už od rána a v tom teple sme odparkovali naše autá za dedinkou Trnava n.L. pod hradom. Potešili sme sa ruskou zmrzlinou, ktorú nám kúpila Ivka a potom už iba šlapať ... po žltej značke, okrajom lomu, pomedzi šípové kríky a sopečné balvany až ku krížu a od neho už na skok na Viniansky hrad. Celý sme si ho popreliezali, obvodové múry sú zväčša rozvalené, ale vnútorné obytné priestory stoja, klenby držia od pivnice po poschodie. Kochali sme sa výhľadmi na Zempl. šíravu, fotili a čakali na Ľuba, ktorý uviazol niekde na chodníku kvôli včeliemu roju.

     Keď bolo toho všetkého dosť (a to bolo o 14.00 hod.), pobrali sme sa späť dole k autám. Pôvodne sme si kceli pozrieť Michalovský kaštieľ, ale keďže sme boli pri Vinnom, zašli sme k Vinianskému jazeru. Bolo tu síce veľa víkendujúcich ľudí a aut, ale aj pekné prostredie. Trošku sme sa tu poprechádzali a potom reku, posedíme pri kávičke a nealku. Posedenie sa zmenilo na sedenie za trest - objednanie kávy trvalo vyše pol hodiny a čašníčky, sa tvárili, že im svojou objednávkou strašne ubližujeme. Veď čože - sme na Slovensku a v stredisku cest. ruchu.
     Okolo 16-tej pritlačil Majku a Peťa nekonečný smútok za našim panelákovým bytom, tak sme sa postupne rozlúčili a nasadli do aut. Vierku a Ivetku sme odviezli do Michaloviec na autobusku, košičania natankovali na Oktane  a odfrčali do žltomodrých Košíc.
     Pred 19-tou sme boli doma a ostali nám iba pekné spomienky na peknú akciu a fotky v počítači. Vďaka Vierke a Ivetke.


Napísal: Peter
Nafotili: Ivanka & Peter
začiatok stránky