akcia:
Montenegro 2018
alebo:

hory, more, pamiatky a možno aj kúsok Albánska
Koniec stránky

Čierna hora, Crna Gora, Montenegro, perla stredomoria, balkánska krásavica, ...

JVS-ákom je už zbytočné bližšie opisovať, kvôli čomu sem opäť zamierime.
Čierna hora je namladšou a cca 10-tou najmenšou krajinou Európy.
Ale, nie kvôli týmto parametrom vieme, že Čierna hora stojí za ďalšiu (v našom prípade 2.) návštevu.
Pobrežie tejto krajiny je veľmi podobné pobrežiu susedného Chorvátska,
ktoré má ale cca 6-krát vyššiu návštevnosť (čo pre nás
nie je žiadne pozitívum, skôr naopak), ale aj ceny sú zhruba o tretinu
vyššie (to zase naopak, oceňujeme).
Je to krajina plná kontrastov - od jediného (a jedinečného) stredomorského fjordu Európy -
Boky Kotorskej, až po divoké pohoria na severe - Prokletie a Durmitor s najhlbším európskym kaňonom, vytvoreným riekou Tara.

A tieto kontrasty nás lákajú ...
Na svoje si prídu naši horali (Gabika a spol.), milovníci mora (Majka a spol.)
i tradiční cestovatelia (Roman a spol.).
Spoločne budeme putovať a objavovať romantickú, i drsnú Čienu horu.

A keďže Albánsko bude na dohľad, skúsime (podľa časových možností),
venovať deň i návšteve albánskeho Skadaru.

klikaj na obrázok pre pokračovanie!

Motivačná prezentácia z roku 2013 je tu!

Termín:

05. - 15. júl 2018

(štvrtok - nedeľa)

stretávka:
vo štvrtok - 5. júla o 10:00 hod. na čerpacej stanici MOL - Hatvan - M3 (Észak), ktorá sa nachádza cca 3,5 km za križovatkou diaľnice M3 (E71) od Miškolca a štátnej cesty 21 od Fiľakova, v smere na Budapešť.
Z Košíc (cca 210 km) trvá cesta zhruba 2h.15min., z Popradu (cca 205 km) trvá cesta zhruba 3h.15min., t. zn., každý si individuálne
naplánuje, kedy z domu vyrazí.
trasa:
Pre nedostatok času (o 1 deň menej, ako v roku 2013), pôjdeme vyskúšanou (najkratšou a najrýchlejšou) trasou z r. 2013: Košice - Miskolc (Poprad - Fiľakovo - Salgótarján) - objazd Budapest - Szeged - Subotica - Šabac - Žabljak. Celá cesta s návratom domov by mala byť cca 3 000 km.
program:
 • údolie rieky Tara - Tara je dlhá 144 km a má veľmi prudký tok (rafting). Vytvorila najhlbší kaňon (1 300m) v Európe a jeden z najhlbších na svete. Prehliadka zaujímavého mosta na Tare (výška nad Tarou 130 m).
 • NP Durmitor - Durmitor je jedným z najzaujímavejších horských masívov Balkánu. Je tvorený snehobielym vápencom, do ktorého sa rieky Piva a Tara zarezávajú hlbokými kaňonmi. Ľadovcom divoko tvarovaný národný park s osemnástimi jazerami a krásnymi scenériami.
  Niekoľkodňová turistika v pohorí. Navštívime:
  • Žabljak - najvýznamnejšie východisko do NP Durmitor a najvyššie položené mesto v býv. Juhoslávii (1 450m). Sídlo riaditeľstva NP Durmitor.
  • Crno a Zmijno jezero, Ledena pecina - voľne prístupná jaskyňa s ľadovými kvapľami
  • výstup na Bobotov kuk (2 523m) - najvyšší vrchol Čiernej hory,
  • výstup na Savin Kuk (2 313m) - lanovka, príp. pokračovanie hrevbeňovkou cez Šljeme (2 445m) na Milošev tok (2 426m).
 • Pivsko jezero - cesta južným durmitorským traverzom - krásne scenérie, divoká príroda, k prameňu rieky Piva, návšteva mestečka Plužine s Pivskim monastirom.
 • monastir Ostrog - kláštor srbskej pravoslávnej církvi, zasadený do skaly neďaleko od Nikšića. Jedna z nejznámejších turistických atrakcií v Čiernej hore. Kláštor je pútnym miestom a jednou z najvýznamnejších pravoslávnych stavieb na celom Balkáne.
 • kláštor Morača - ticho a kľud, tajuplná atmosféra a bonusom je úžasná cesta úzkym kaňonom rieky Morača, ktorá vytvára nádherné prírodné scenérie.
 • Podgorica - hlavné mesto Čiernej Hory (po Cetinje) s cca 160 000 obyvateľmi, socialistická architektúra - zo starej výstavby sa dneška dožila hodinová veža, rímsky akvadukt a trosky pevnosti.
 • Niagara falls - jeden z najkrajších vodopádov v Čiernej Hore. Je umelý a nachádza sa v blízkosti Podgorice, na rieke Cijevna, ktorá tečie z pohoria Prokletije v blízkosti albánskej hranice.
 • NP Skadarsko jezero - Skadarské jazero je najväčším jazerom na Balkánskom polostrove a najväčším národným parkom v Čiernej Hore. Preslávené je predovšetkým vďaka rôznorodosti fauny a flóry. V okolí nájdeme kláštory, kostoly, dedinky, pevnosti a rôzne sakrálne pamiatky.
 • Prokletie - divoké, členité, vápencové pohorie na východe krajiny. Jedna z najkrajších lokalít Čiernej hory, doteraz mimo turistického ruchu. Prechádza ním rozvodie Jadranského a Čierneho mora - pramení tu napr. Tara. Tretina patrí Čiernej hore, zvyšné 2 tretiny Albánsku. Východiskom do pohoria je mestečko Plav. Obyvateľstvo je väčšinou albánskeho pôvodu, drží sa tradičného spôsobu života.
 • Bar - prístavné mesto i rušné letovisko s kamienkovou plážou. Súčasťou je Stari Bar - dnes archeologické nálezisko s pevnosťou a krásnymi výhľadmi, kedysi jedno z dôležitých centier Jadranského pobrežia, 1000-ročný olivovník - Stara Maslina.
 • Ulcinj - rušné mesto s historickou zástavbou a atmosférou moslimského sveta. Pri ústí rieky Bojana do Jadranského mora, sa nachádza asi najkrajšia pláž krajiny - Velika Plaža -13 km dlhý pás krásneho hrejivého piesku je ideálna na kúpanie.
 • Sveti Stefan - ostrov v tesnej blízkosti pevniny sa stal asi najluxusnejším hotelom Balkánu - tvorí ho asi 80 pôvodne rybárskych kamenných domčekov na ubytovanie, ďalej kasína, reštaurácie, bazény. Vstup i pre plebs za cca 8 Euro.
 • Budva - ďalšie rušné letovisko, ktoré má najlepšie pláže na čiernohorskom pobreží. Lákadlom pre nás bude staré mesto - Stari Grad s hradbami nad morom, úzkymi uličkami a citadelou
 • Boka Kotorska - jediný fjord v Stredomorí sa nachádza na zozname 20 najkrajších zátok sveta, ťahajúci sa v dĺžke 28 km medzi prudko stúpajúcimi horami. V najužšom mieste zvanom Verige je vzdialenosť brehov iba 300 m. Názov dostala podľa mesta Kotor, ktoré leží na jej brehu.
 • Kotor - starobylé mesto založené na útesoch Boky kotorskej, obohnané pevnými kamennými hradbami. Celá vnútorná časť je tvorená úzkymi fotogenickými uličkami pomedzi kamennými domami, palácmi, kostolmi, zakončená pevnosťou v najvyššom bode hradieb. Krásne výhľady na zátoku.
 • Herzeg Novi - mesto na začiatku zálivu Boky Kotorskej, o ktoré bol v minulosti vedený neustály boj, každý chcel získať vplyv nad prístavom a kontrolu vjazdu do Boky Kotorskej.
 • Skadar - albánsky bonus na záver, keby niekomu nestačilo ...
ubytovanie:
platí to, čo vždy: bivakujeme, stanujeme kde sa dá a keď sa nedá, tak kempingujeme a vraj aj priváty sú celkom lacné ...
výstroj:
dtto::
- niečo na spanie, takže treba zobrať stany, spacáky a karimatky
- niečo na turistiku: takže si zoberieme turistickú výbavu, pevnejšiu obuv, možno niečo teplejšie na seba, príp. niečo do dažďa (závisí od počasia)
- niečo na kúpanie: takže nejake plavky, deky, krémiky s vysokými faktormi (to aj na turistiku), tmavé brile
- niečo na varenie: takže nezabudnúť ani na ešusy, variče, stoličky a inú kempingovú výbavu
ceny:

platí sa Eurami a ceny sú porovnateľné s našimi, dokonca aj nižšie ..., tu sú príklady:

palivo:
Maďarsko: benzín 95 okt. stojí cca 1,18 €, nafta 1,21 €
Srbsko:
benzín 95 okt. stojí cca 1,24 €, nafta 1,32 €
Čierna hora:
benzín 95 okt. stojí cca 1,23 €, nafta 1,11 €

diaľnice:
Na hranici sa vyžaduje tzv. zelenú kartu, takže ne-za-bud-núť!
Čierna hora: diaľnice tu nie sú, ale na hraniciach sa platí tzv. ekologická daň - osobné vozidlá platia 10 €. Po uhradení poplatku dostanete nálepku, ktorú si nalepíte na predné sklo po vzore diaľničných nálepiek. Platnosť je jeden rok.
Maďarsko: diaľničné známky sa nelepia, musíte mať len potvrdenku o zaplatení: 10-dňová = 2 975 HUF (9,21 €), mesačná = 4 780 HUF (14,8 €)
Srbsko: Subotica – Novi Sad 300 CSD (5 €), Novi Sad – Beograd 300 CSD (5 €).

info:

víza:
Republika Čierna Hora uplatnuje voči občanom SR bezvízový styk na všetky druhy pasov do 90 dní. Občania SR môžu cestovať na územie Čiernej Hory na dobu do 30 dní pobytu aj na občiansky preukaz a bude im vydaná turistická priepustka. Pokiaľ by občan SR cestoval do Čiernej Hory cez Srbsko, vyžaduje sa cestovný pas.
Pre cestu autom stačí národný vodičský preukaz. Auto musí mať poistenie, ktoré sa kupuje na hraniciach. Na cestách sa odporúča dodržiavať predpísanú rýchlosť.
Viac informácií nájdete na internete aj sami - stačí klikať napr. na:


Na stretko vo štvrtok - 5.7. v Hatvánbo sa teší:
Peťo B.
začiatok stránky