Pozvánka na akciu
koniec stránky

... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ... a ako to dopadlo ...

Talianska vlajka
Italy 2019 - Giro d'Italia

05. - 21. júl 2019

auto 1: DKP - Di, Kika, Peter
auto 2: KMP2 - Kiara, Majka, Peťka, Peter
slniečko, pekné počasie, velmi teplo, občas búrkapiatok - 5.7.2019

Poprad (Košice) - Žilina - Bratislava - Rastplatz Triestingtal
      Dnes bol štátny sviatok, tak sme sa doma poslednýkrát (na najbližších 17 dní) dobre vyspali, pobalili (menej dobre), kvalitne sa naobedovali a úplne na poslednú chvíľu som prišiel nato, že som si zabudol pribaliť lieky, bez ktorých neviem prežiť ani 1deň ...
      Tesne pred odchodom, o 16:00, prišli na pokec naši košicko-betliarski kamaráti - DKP a keď debata začala naberať obrátky, prudko sme ju zrušili, aby sme si nevyčerpali všetky témy na najbližšie dni a týždne. DKP odštartovalo na cestu k Želwe na Sinokvetnú do Bratislavy a my na ČS Slovnaft
dotankovať nádrž. V Žiline sme si urobili prestávku na večeru a Bratislava nás privítala pekným západom slnka. Cestovalo sa dobre, vonku vládlo príjemných 23 st. C.
      Ešte hodinka cesty a o 22:05, cez Viedeň, za tmy sme dorazili na našu už odskúšanú nocľažnú lokalitu - Restplatz Triestingtal. Tohto roku tu bolo akosi menej aut, ale nevadí, vyvenčili sme našu Kiaru - mimochodom, znášala cestu statočne a bezproblémovo - a o 23:00 sme zaľahli.
      Ešte predtým sme si zavolali so Sinokvetnou, či je všetko OK. Bolo.


sobota - 6.7.2019

Rastplatz Triestingtal - Voitsberg - Grado/ Belvedere

      Vstali sme už o 7:00, viacmenej kvôli hluku okolo nás. Prichádzali prvé autá od Viedne. Naše auto sme preparkovali na koniec parkoviska ku lavičkám a v kľude sme sa naraňajkovali. Neponáhľali sme sa a preto sme vyrazili na ďalšiu cestu až o 9:00. Teplotne to mal byť taký deň, ako včera, ale nebolo tomu tak - slnko začalo poriadne pripekať. Na diaľnici do Villachu sa intenzivne pracovalo, rýchlostné obmedzenia nás poriadne spomaľovali.
      O 11:15 sme dorazili ku našim priateľom Vierke, Ljubovi a Mirke vo Voitsbergu. Pôvodne 2-hod. návšteva sa natiahla na 5 hodín. Boli veľmi zlatí, Ljubo opekal, pohostili nás, bolo veselo a príjemne. Keď sme o 16:00 vyrážali na cestu, teplomer ukazoval 34st. Začal som sa zaoberať otázkou, koľko stupňnov ukazuje teraz teplomer v Kalábrii ...

     V podvečer sme sa zastavili na posl. rakúskej čerpačke a dotankovali pohonné hmoty a čoskoro sme boli v Taliansku. Bolo veľmi teplo a silný opar, vyzeralo to na poriadnu búrku. na diaľnici sa na počudovanie pohybovalo málo aut a čoskoro sme okolo Udine dorazili o 19:55 do Grada - časti Belvedere.
      DKP tu ešte neboli, zdržali sa zrejme v bratislavskom Bauhause. My sme sa zatiaľ išli pozrieť na miesto bivaku JVS z roku 2002 a zistili sme cenu kempu. DKP došli ku kempu asi 1hod. po nás, akurát, keď sa rozpútalo nebeské peklo. My sme práve sledovali z auta prebiehajúci ohňostroj v Grade. Začal fúkať silný vietor, lejak s blýskavicou a chvíľu aj krúpy - s našimi v druhom aute sme sa ani nestihli dohodnúť, čo ďalej. Tak sme iba autá potiahli pod veľké pínie (z obavy pred krúpami) a prespali sme túto noc pred kempingom v autách.


nedeľa - 7.7.2019

Grado - kemping Belvedere

      Opäť sme vstali už o 7:00, ale tentoraz nie kvôli hluku, ale kvôli teplu. Po včerajšej večernej búrkanici vyliezlo slniečko a avizovalo krásny deň. Naraňajkovali sme sa na múriku, ktorý nas delil od vody a potom sme vyrazili okúpať sa na pláž do Grada. Cestou po dlhom násype cez lagúnu, sme si postáli pred zdvíhacím mostom - preplávala popred nás kolóna lodí, lodiek a lodičíek v rámci miestnych slávností (včerajší ohňostroj) - čosi ako náš 1. májový sprievod alegorických vozov.
      Mestečko bolo zaplnené autami, ale po chvíli sme si našli parkovacie miesta, len bol problém so zaplatením v automate. Skúšali sme karty i mince a malo to iba ten efekt, že Peťo prišiel o 3 Eurá a lístok žiadny. Keď sme prišli na to, že na pláž psy nemôžu, tak sme rezignovali. Vo vedľajšej ulici sme si kúpili kúpili lístky na inom automate a šli sme sa iba prejsť do mesta. Pomotali sme sa uličkami, pofotili pod oleandrami, navštívili

miestny trh, kostol a odfotili sme sa pod trojramenným krížom, kde sa JVS odfotilo pred 17. rokmi (Salzkammergut 2002).
      Pred obedom sme sa vrátili ku "nášmu" kempu v Belvederi, zaplatili sme tú zúfalú sumu (ale včera sme ušetrili) a ubytovali sme sa na 1 noc. A urobili sme si totál veget až do večera. Oddýchnuť si po tých dňoch finišovania v práci, plánovania, príprav, balenia a 2 dňoch cestovania v horúčavách sme to potrebovali (takmer) všetci. Dievčence sa šli okúpať do bazéna, ja s Kiarou sme ako jediní okúsili kúpanie v lagúne Jadranu - pre psíkov tu majú vyhradenú extra pláž so sprchami !
      Po navečeraní sme sme sa boli kuknúť v supermarkete, oslávili sme Peťove narodky (45), cikády vyhrávali a keď sa začalo stmievať, zrušil nás dáždik, ochladilo sa a zbehli sa komáre, tak sme šli spať.


pondelok - 8.7.2019

Grado/ Belvedere - Firenze - San Gimignano

      Luxus kempingu sme si maximálne užili skoro až do 12-tej - dobre sme sa vyspali, pohodové raňajky, káva, wecko, sprchy, Majka si vyprala a Kiara využila svoj Dog Beach Belvedere. Dievčence si užili opäť bazén, dospeláci si kvôli odlivu kúpanie v mori neužili. Šli sme zaplatiť kemping, tu stojí za zmienku, že som prvýkrát v živote dostal seniorskú zľavu - 1,20E!!! Ty brďo, tak, to už áno - asi 0,8 litra nafty :).
      Vyrazili sme o 11:30h. a hneď na diaľničnom navádzači sme na 1/2-hodinu ostali stáť v zápche. Neskôr sa premávka rozbehla, cesta bola OK, ale bolo veľmi teplo (cca 34st.). Pred Ferarrou sme si urobili obedňajšiu prestávku a pokračovali sme cez kopec tunelmi do Firenze. Zaplatili sme mýto (28.-E) a po neplatenej diaľnici sme pokračovali smerom na Sienu.

     O 17:10h. sme po chvíli hľadania zaparkovali v meste kamenných veží - San Gimignane. Vybrali sme sa do mesta - kamennými dlaždenými uličkami - veže sa približovali a zväčšovali. Na námestí sme si sadli na kávičku (Kiare sa ušla miska s vodou od pozorného čašníka). Vyšli sme na blízky kopček s citadelou a potom aj na najvyššiu kamennú vežu, netušiac, že krátko po nás vežu zatvorili (bolo 19 hod.). Výhľad z veže na mesto i do okolia bol excelentný. Kedysi bolo veží v meste okolo 70, dneška sa dožilo 14. Užili sme si to, hore silno fúkalo, tak sme zišli do mesta a k autám.
      Prvý pokus o prespanie v kempe nevyšiel (zrušený), ale druhý už áno, ubytovali sme sa v kempe Il Boschetto Di Piemma blízko mesta.


utorok - 9.7.2019

San Gimignano - Monteriggioni - Bagno Vignoni - Bagni San Filippo

      .


Napísal a nafotil: Peter

koniec stránky